2022

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 5 of 108
  • Item
    Vlastnosti aktivních látek na bázi konopného oleje
    (Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická, ) Cabalová, Soňa; Hurčíková, Andrea; Krouská, Jitka
    Cieľom bakalárskej práce bolo skúmanie transdermálneho uvoľňovania kanabidiolu a bakuchiolu ako aktívnych látok zo štyroch rôznych prostredí. Bola použitá metóda transdermálnej difúzie pomocou Franzových ciel s využitím syntetickej membrány Strat-M©. HPLC bola vybratá ako vhodná metóda na analýzu množstva uvoľnených aktívnych látok zo všetkých prostredí. Doplňujúcou metódou bolo stanovenie stability jednotlivých prostredí pomocou analytickej odstredivky LUMISizer©. Výsledkom práce je zistenie najstabilnejšieho prostredia pre aktívne látky a návrhy optimalizácie metód HPLC a transdermálnej difúzie.
  • Item
    Materiály pro kryty ran založené na povrchově modifikovaných polymerních nanovláknech
    (Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická, ) Beliančínová, Beáta; Zajíčková, Lenka; Vojtková,, Eva
    Táto bakalárska práca sa venuje príprave a charakterizácií krytov rán. Ako materiál pre kryty rán boli využité nanovlákna polykaprolaktónu s plazmovými úpravami cyklopropylamínom a kyslíkom. Pre zaistenie najlepších depozičných podmienok pre úpravu nanovlákien PCL boli pripravené vzorky amínových polymérov. Tieto vzorky boli následne charakterizované metódami XPS a FTIR, na základe ktorých boli vybrané optimálne depozičné podmienky. Na upravené nanovlákna PCL boli imobilizované nanočastice lignínu. Takto pripravené kryty rán boli podrobené stanoveniu cytotoxicity a antimikrobiálnym testom.
  • Item
    Studium přípravy oxidu titaničitého a jeho charakterizace
    (Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická, ) Jurásek, Tomáš; Opravil, Tomáš; Ptáček, Petr
    Zaměřením této bakalářské práce je zkoumání vlivu obsahu sloučenin železa v pigmentovém oxidu titaničitém na průběh jeho přípravy kalcinací a jeho fyzikální a chemické vlastnosti. Zkoumány byly zejména optické vlastnosti, které jsou pro titanovou bělobu jako pigment ty nejdůležitější. Zkoumání těchto vlastností bylo provedeno na třech typech kalcinátu titanové běloby – rutilový, hliníkový rutilový a anatasový kalcinát.
  • Item
    Inkorporace glukóza oxidázy do hydrogelových struktur
    (Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická, ) Suchá, Klára; Mravec, Filip; Obruča, Stanislav
    Tato bakalářská práce se zabývá inkorporací enzymu glukóza oxidázy do hydrogelových struktur, přičemž byla sledována aktivita enzymu po inkorporaci do hydrogelové struktury. Glukóza oxidáza byla inkorporována do agarózových hydrogelů s různou koncentrací (1 a 2 hm. %). Aktivita glukóza oxidázy byla stanovena pomocí vznikajícího peroxidu vodíku, jehož koncentrace byla měřena pomocí fluorescenční spektroskopie díky fluorescenční sondě Amplexové červeni. Bylo zjištěno, že enzym byl aktivní i po inkorporaci do hydrogelu, avšak koncentrace vznikajícího peroxidu vodíku byly nižší ve srovnání s volným enzymem. Dále bylo zjištěno, že enzym reaguje i se samotnou agarózou, tato reakce ale významně neovlivnila reologické vlastnosti hydrogelu.
  • Item
    Analýza rozpustnosti antioxidačních lignocelulózových látek
    (Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická, ) Hrušková, Lucie; Kovalčík, Adriána; Kalina, Michal
    Jednou z hlavních překážek efektivní valorizace ligninu je jeho různorodá rozpustnost, která se liší v závislosti na biologickém původu a způsobu izolace. Teoretická část bakalářské práce je věnována základnímu popisu ligninu od jeho struktury až po specifické vlastnosti, díky čemuž se ligninu v současnosti věnuje široká škála studií. Experimentální část práce se zabývá stanovením rozpustnosti komerčně dostupného ligninu ve vybraných organických rozpouštědlech. Rozpustnost byla stanovována v celkem 15 čistých nebo směsných rozpouštědlech. Nejvyšší rozpustnost ligninu byla dosažena ve vodě, ve které byla naměřena 99,16 % rozpustnost. U osmi nejlepších rozpouštědel, byla dále analyzována velikosti a stabilita rozpuštěných částic. Bylo zjištěno, že pomocí vody a DMSO je možné připravit nanočástice. Pro rozpuštěný lignin byla dále stanovena antioxidační aktivita (vyjádřená parametrem TEAC) a jeho struktura (pomocí FTIR), kde byla zaznamenána její změna. Na základě získaných výsledků rozpustnosti byla provedena frakcionace o dvou a třech krocích. U konečných frakcí byla stanovena velikost, stabilita a antioxidační aktivita. Ze získaných výsledků vyplynulo, že během jednotlivých kroků frakcionace došlo k odstranění charakteristických funkčních skupin, čímž klesala antioxidační aktivita výsledných frakcí.