Welcome to the BUT Digital Library - an institutional repository operated by the Central Library on the DSpace system.

Do you want to deposit your article or preceedings into Digital Library? It is very simple. You can find all the information in the manual published online on BUT Portal of libraries.

Central Library supports open access to scientific publishing - Open Access.

You can also request for grant for open publishing from Open Access Fund You can find more information OA fund web page.

Into the Digital Library is integrated citation manager Citace PRO. It will allow you to easily create a bibliographic citation or save a record in the manager.

 

Recent Submissions

Item
Parciální diferenciální rovnice
(VUT v Brně, Fakulta strojního inženýrství, 2024-12-11) Franců, Jan
Učební text je určen studentům 3. ročníku Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Rovnice prvního a druhého řádu. Odvození rovnic vedení tepla, kmitání struny a deformace membrány. Vybrané klasické metody řešení okrajových a počátečních úloh.
Item
The Influence of Dielectric Properties on Heating of Sulphide Ores in Electromagnetic Field
(Polish Mineral Engineering Society, 2024-01-06) Znamenackova, Ingrid; Dolinská, Silvia; Láčík, Jaroslav; Hredzák, Slavomír; Briančin, Jaroslav
Microwave heating is a form of high-frequency electromagnetic radiation. The heating of primary and secondary mineral raw materials in the microwave field depends primarily on their dielectric and thermal properties. The condition is the absorption of microwave radiation. Dielectric heating of materials occurs immediately after placing them in an electric high-frequency field. Knowledge of the dielectric characteristics of mineral raw materials is an important assumption for the use of electromagnetic radiation at the intensification of technological treatment methods. Most mined minerals consist of several mineral components that have different dielectric properties. Most sulphides are well heated in a microwave field. Conversely, tailings components of ores, such as quartz, are transmission materials. The study of dielectric properties involves measurements of the complex relative permittivity *, which consists of a real and an imaginary part. The imaginary part of permittivity “loss factor” represents the measure of dielectric losses in the material. Microwave heating of sulphide ores and concentrates such are chalcopyrite, tetrahedrite, galena depends on their chemical composition and content of impurities. The article describes the influence of dielectric properties on heating of chalcopyrite in microwave field. SEM analyses of studied samples are presented.
Item
Ion spectroscopy for analysis of surface structures
(Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, ) Strapko, Tomáš; Průša, Stanislav; ter Veen, Rik; Caha, Ondřej
Doktorská práce se zabývá fitováním spekter získaných metodou nízkoenergiového rozptylu iontů - LEIS. Algoritmus, jenž se využívá v současnosti, umožňuje stabilní analýzu spekter, ale nezahrnuje v sobě, pro jejich komplexnost, některé fyzikální skutečnosti, což má za následek konzistentní rozdíl mezi experimentálními daty a jejich fitem. Algoritmus, představený v této práci, se snaží o přesnější popis tvaru píků i pozadí v experimentálních spektrech užitím takzvaného L'Hoirova píku.
Item
Experimentální studium rozptylu světla na tenkých vrstvách
(Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, ) Šustek, Štěpán; Ohlídal, Miloslav; Valtr,, Miroslav; Richter, Ivan
Elektromagnetické záření dopadající na povrch pevného tělesa je z části zrcadlově odraženo podle principů geometrické optiky a z části rozptýleno do jiných směrů (tzv. difúzní složka) vlivem drsností povrchu. Z charakteristiky rozptýlené části lze následně určit topografie povrchu na kterém k difúzi dochází. Pro velmi málo drsné povrchy v řádu nanometrů, jaké jsou očekávány u tenkých vrstev, je zapotřebí velmi citlivé a přesné měření difúzní složky. Měřící systém by měl vykazovat vysoký dynamický rozsah a dostatečné úhlové rozlišení. K tomuto účelu byl navržen, realizován a také upravován skaterometr goniometrického typu. Přístroj byl následně testován a výsledky byly porovnány s nezávislým měřením na jiném pracovišti. Diskutována je také možnost rozšířeného využití přístroje a případné úpravy.
Item
GEOMETRIC ALGEBRA IN SWITCHED SYSTEMS CONTROL
(Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, ) Derevianko, Anna; Vašík, Petr; Žádník, Vojtěch; Lasenby, Professor Joan
V této práci je zkoumána řiditelnost switched systémů $2\times 2$ s regulárními maticemi pomocí Geometrické algebry pro kuželosečky (GAC). Je provedena analýza a optimalizace switched strategií. Výzkum ukazuje účinnost GAC při hledání switching bodů a minimalizaci jejich počtu při maximálním omezení numerických chyb. Na základě geometrických vlastností konkrétních switched systémů je uvedena klasifikace jejich řiditelnosti. Pro řiditelné switched systémy je představen algoritmus na hledání switching cest založený na kuželosečkách reprezentovaných v GAC, v němž jsou použity operace symbolické algebry, přesněji vnější a vnitřní součin. Není tedy zapotřebí numerického řešení soustavy rovnic. Jedinou operací, která může vnést numerickou chybu, je normalizace vektoru, tedy výpočet odmocniny. Navržený přístup vytváří možnost přejít od klasického řešení problému řiditelnosti pro switched systémy ke geometrickému řešení založenému na typu fázové trajektorie.