Procesory dynamiky zvukových signálů a jejich zapojení do laboratorní výuky

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstract
Tato diplomová práce popisuje procesory dynamiky signálu, jejich základní stavební bloky, parametry a také rozdíly mezi různými typy procesorů. Dále se zabývá procesem návrhu a simulace jednotlivých částí audio kompresoru využívajícího integrovaný obvod THAT4305. Pro ověření funkčnosti byl nakonec simulován celý obvod audio kompresoru. Z důvodu dlouhodobé nedostupnosti integrovaného obvodu THAT4305 musel být pro návrh laboratorního přípravku použit integrovaný obvod THAT4315. Dále byla navržena deska plošného spoje kompresoru pro laboratorní úlohu, následně byly ověřeny parametry tohoto zařízení. Nakonec byl vypracován návod laboratorní úlohy se vzorovým protokolem.
This master’s thesis describes dynamics processors, their basic building blocks and parameters, as well as the differences between various types of processors. There’s also a description of the design process and the performed simulations of the audio compressor parts. The audio compressor is using the model of the integrated circuit THAT4305. For functionality verification the whole circuit was simulated. Due to the long-term unavailability of THAT4305, the design had to be altered for THAT4315. In the next step the PCB for the compressor was designed, manufactured and the device parameters were verified. Eventually the manual for a laboratory task and an exemplary protocol were formulated.
Description
Citation
RŮŽIČKA, M. Procesory dynamiky zvukových signálů a jejich zapojení do laboratorní výuky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Zvuková produkce a nahrávání
Comittee
prof. Ing. Zdeněk Smékal, CSc. (předseda) Doc.Ing.MgA. Ondřej Urban, Ph.D. (místopředseda) doc. Ing. Kamil Říha, Ph.D. (člen) MgA. Mgr. Ondřej Jirásek, Ph.D. (člen) Dr. Ing. Libor Husník (člen) MgA. Jan Kavan, Ph.D. (člen) Ing. Matěj Ištvánek (člen)
Date of acceptance
2022-06-09
Defence
Student prezentoval výsledky své práce a komise byla seznámena s posudky. Otázky oponenta: Je model THAT4305 funkční? Dle textu v kap. 3.1 (str. 26) byl na vstup přiveden harmonický signál 200mVpp, tj. s amplitudou 100mV. Dle textu na výstupu je pozorováno napětí 114mV, které má představovat 95% efektivní hodnoty signálu na vstupu. Dle teorie, viz (2.3), by na výstupu mělo být pozorováno 70,7mV (konečná hodnota). Dle simulací (obr. 10) je přitom konečná hodnota cca. 80mV (pro C1 2,7uF a 10uF). Pokud je model THAT4305 důvěryhodný, pak co způsobuje rozdíl v simulacemi získaných hodnotách a očekávaných? Pokud realizované zapojení THAT4315 odpovídá doporučenému zapojení dle výrobce, pak do jaké míry získané výsledky odpovídají parametrům dle THAT? Do jaké míry jsou shodné výsledky získané simulacemi a experimentálním měřením (viz např. rozdíly náběžné a sestupné hrany na obr. 20 a 21 vs. na obr. 32)? Otázky komise: Proč jste nezměřil hodnoty potenciometrů, pokud tvrdíte, že výsledky jsou způsobeny nelinearitami potenciometrů? Student obhájil diplomovou práci a odpověděl na otázky členů komise a oponenta.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO