2022
Browse
Recent Submissions
Now showing 1 - 5 of 278
- ItemKonstrukce prstencového tlakového senzoru s vláknovou mřížkou(Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, ) Zgrebňák, Vojtech; Urban, František; Šifta, RadimDiplomová práca sa zaoberá návrhom kotevného senzoru napätia lana s Braggovou mriežkou. Sú popísané fyzikálne súvislosti fotosenzitivity optických vlákien, charakteristika a vlastnosti Braggových mriežok. Práca sa ďalej zaoberá elektrickými a optickými tenzometrami, konkrétne mostovými „anchor load cell“ senzormi. Porovnávajú sa ich vlastnosti, výhody, nevýhody. V praktickej časti je predstavený koncept kotevného senzoru s tromi ťahovými mriežkami a jednou tepelne-kompenzačnou mriežkou. Meranie prebiehalo na hydraulickom lise, ktorý simuluje napätie oceľových lán. V závere sú výsledky zhodnotené a predostreté možnosti zlepšenia.
- ItemŘídicí systém pro moderní kompozitní materiály(Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, ) Jáneš, Pavel; Šteffan, Pavel; Boušek, JaroslavTato diplomová práce v první části stručně popisuje koncept průmyslu 4.0, internetu věcí, komunikační technologie Sigfox a LoRa a také možnosti moderních kompozitních materiálů na bázi cementu. Dále se v této části zabývá teoretickými poznatky, které se týkají návrhu zařízení, které je provedeno v praktické části této práce. Praktická část práce nejprve popisuje výběr komunikační technologie na základě experimentu a dodaných modulů. Následně popisuje koncept zařízení, které má sloužit k monitoringu teploty kompozitních materiálů a k jejich řízenému vytápění na základě vnějších vlivů a predikce počasí. Zařízení má pracovat zcela autonomně a pomocí vybrané komunikační technologie poskytovat vzdáleně data i v místech bez pokrytí sítí GSM, přičemž zde má být možnost vzdáleného ovládání zařízení uživatelem. Další část práce se věnuje návrhu zapojení a desek plošných spojů výsledného zařízení, obslužných programů a tvorbě aplikace pro ovládání zařízení a sběru dat. Poslední část práce prezentuje výsledky provozních testů zařízení, které dokládají jeho celkovou funkčnost.
- ItemMěření cirkadiánních veličin pomocí jasového analyzátoru LDA-LumiDISP(Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, ) Ondra, Jaromír; Motyčka, Martin; Novák, FilipDiplomová práce se zaměřuje na problematiku cirkadiánních veličin a přístrojů používaných k jejich měření. Obsahuje seznámení s cirkadiánními rytmy a všeobecně s biologickými rytmy. Dále se diplomová práce zabývá světlem a vnímáním světla, je v ní ve zkratce rozebrán zrakový orgán člověka a jeho členění a popisuje účinky světla na živé organismy. V dnešní době je k měření jasu a následnému projektování osvětlovacích soustav možné využít jasový analyzátor LDA-LumiDISP. Jeho pomocí mohou být získávána data potřebná pro výpočet jednotlivých cirkadiánních veličin, aby bylo možné zohlednit vliv světla na biologické rytmy a s ohledem na tyto poznatky projektovat takové osvětlovací soustavy, které budou mít co nejmenší negativní vliv na člověka. Tato diplomová práce se zabývá praktickým měřením pomocí jasového analyzátoru, a to jak v laboratorních, tak i v terénních podmínkách. Porovnáním získaných hodnot s hodnotami referenčními je v této práci vyhodnocována využitelnost jasového analyzátoru k měření cirkadiánních veličin.
- ItemProfilér infračerveného laserového paprsku(Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, ) Hráček, Michal; Hejátková, Edita; Novotný, RadovanTato diplomová práce se zabývá návrhem profiléru infračerveného laserového paprsku, který umožňuje kalibraci směru a grafické zobrazení jeho Gaussova rozložení. Práce je zaměřena na výběr vhodného detekčního prvku, návrh analogové části, která je citlivá na okolní rušení, zpracování krátkých a rychlých impulzů. Dále je v práci popsán sběr a zpracování získaných dat a popis jednotlivých částí softwaru, návrh mechanického uchycení a v neposlední řadě výsledky měření.
- ItemLineární anténní pole pro lokalizační účely(Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, ) Raška, Marek; Mikulášek, Tomáš; Pokorný, MichalSpolečnost NXP vyvinula uniformní lineární anténní soustavu pro detekci směru příchozího rádiového signálu realizovanou planárními anténami pracujícími na frekvenci 2,4 GHz. Systém pracuje na principech AoA a AoD. Zaznamenává úhel, pod kterým signál přichází do pole, a poté vypočítá polohu zdroje. Cílem této práce bylo vytvořit nové struktury s lepšími lokalizačními parametry (tvar vyzařovacího diagramu, zisk, izolace mezi prvky, koeficient odrazu a fázová odezva/zkreslení). V těchto nově navržených polích byla použita kruhová polarizace. Při porovnání převzatých s novými strukturami byla fázová odezva/zkreslení v nových menších anténních polích stabilnější.