Rodinný dům

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební
Abstract
The subject of the following bachelor thesis is the design of a family house in Soběšice, which also includes a flower shop. The building has two floors and is divided into three basic units. The flower shop is located on the ground floor with direct access from the road. The social zone of the residential part of the building covers the remaining part of the ground floor, behind the flower shop, with direct access to the terrace. On the second floor all the individual rooms of residents are situated, with a shared bathroom and with a access to two vegetation roofs covering the whole building floor. From a structural point of view, the house is designed as a masonry building made of aerated concrete blocks insulated with expanded polystyrene 150 mm thick, with reinforced concrete ceilings and a shed roof above the second floor. The bachelor thesis is elaborated in the form of project documentation for construction realization.
Predmetom bakalárskej práce je návrh rodinného domu v Soběšiciach, ktorého súčasťou je aj prevádzka kvetinárstva. Objekt má dve nadzemné podlažia a je členený na tri základné celky. Prevádzka je umiestnená v prvom nadzemnom podlaží so vstupom z prednej strany objektu priamo od príjazdovej komunikácie. Spoločenská zóna obytnej časti objektu je v zadnej časti prvého nadzemného podlažia s priamym východom na terasu. Na druhom nadzemnom podlaží sa nachádzajú jednotlivé izby obyvateľov domu so spoločnou kúpeľňou a s možnosťou výstupu na dve vegetačné strechy zastrešujúce prvé nadzemné podlažie. Z konštrukčného hľadiska je dom navrhnutý ako objekt murovaný z pórobetónových tvárnic zateplený expandovaným polystyrénom hrúbky 150 mm, so železobetónovými stropmi a pultovou strechou nad druhým nadzemným podlažím. Bakalárska práca je spracovaná vo forme projektovej dokumentácie pre realizáciu stavby.
Description
Citation
BAJTOŠOVÁ, L. Rodinný dům [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební. .
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
sk
Study field
Pozemní stavby
Comittee
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D. - předseda, doc. Ing. Milan Vlček, CSc. - místopředseda, Ing. Jindřich Woytela - tajemník, Ing. David Průša - tajemník, Ing. Martina Knappová - člen, Ing. Dagmar Donaťáková - člen, Ing. Romana Benešová - člen,
Date of acceptance
Defence
Studentka Lenka Bajtošová seznámila komisi s obsahem své bakalářské práce. Na otázky a připomínky plynoucí z posudků vedoucího a oponenta a komise při odborné rozpravě nad bakalářskou prací ~Rodinný dům~ reagovala velmi dobře.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO