Měření EMG a posouzení vlivu zátěže

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
C
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Abstract
Táto diplomová práca je zameraná na posúdenie vplyvu fyzickej záťaže na elektrickú aktivitu svalov. Sú tu rozobrané základné princípy a pojmy z oblasti elektrickej aktivity svalov. Autor navrhol protokol merania a následne nameral na skupine ľudí dáta, naprogramoval aplikáciu na spracovanie a analýzu týchto dát. Na záver práce bolo navrhnuté a prevedené štatistické spracovanie dát.
The task of this thesis was focused on influence of physical load on electrical activity of muscle. There are basic principals and terms from the problematic of measuring electric activity of muscle. Author suggested measuring protocol, got data from group of people, made an application and used this application to analyse measured signals. At the end of this work it was suggested statistical processing and evaluation of results.
Description
Citation
SZÖLLÖSI, T. Měření EMG a posouzení vlivu zátěže [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
sk
Study field
Biomedicínské a ekologické inženýrství
Comittee
prof. Ing. Jiří Jan, CSc. (předseda) prof. Ing. Ivo Provazník, Ph.D. (místopředseda) prof. MUDr.Ing. Petr Hluštík, Ph.D. (člen) Dr. Ing. Vlastimil Vondra (člen) Ing. Zenon Starčuk, CSc. (člen) MUDr. Lenka Forýtková, CSc. (člen)
Date of acceptance
2011-06-07
Defence
Komise se připojila k závěru recenzenta ve smyslu hodnocení a studentovi se při diskuzi nepodařilo přesvědčit komisi o jiném závěru.
Result of defence
práce nebyla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO