Řízení materiálu a zásob ve stavebním podniku

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební
Abstract
Práce se zabývá řízením materiálu a zásob ve stavebním podniku. Obsahuje teoretickou a praktickou část. Teoretická část je zpracována pomocí rešerší odborných publikací a norem. Přibližuje poznatky z oblasti nákupu, zásobování, skladování a dopravy. Praktická část se zabývá optimalizací řízení materiálu a zásob v podniku LBtech a.s. Pomocí interních dat analyzuje současný stav podniku s cílem navrhnout možná zlepšení.
The thesis deals with material and stock management in a construction company. It includes theoretical and practical part. The theoretical part is processed using professional literature retrieval. This part covers experience in purchasing, supply, warehousing and transportation. The practical part deals with optimization of material and stock management in the company LBtech a.s. This part analyzes the current status using internal data to propose possible improvements.
Description
Citation
KLADIVOVÁ, T. Řízení materiálu a zásob ve stavebním podniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební. 2016.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Management stavebnictví
Comittee
Date of acceptance
2016-06-16
Defence
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO