Vývoj aplikace VBA pro finanční analýzu firmy

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
B
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská
Abstract
Bakalárska práca sa zameriava na využitie programovacieho jazyka Visual Basic vo firemnej sfére. Jej cieľom je návrh softvéru na finančnú analýzu pre malé firmy. Softvér je finančne dostupný a jednoducho ovládateľný bežným užívateľom. Obsahuje tabuľky a grafy pre lepšiu názornosť finančného stavu analyzovanej firmy.
This thesis focuses on the application of programming language Visual Basic in small companies. The aim is to suggest development of the software for financial analysis in small companies. The software is to be affordable and easy to use. The thesis contains tables and graphs to illustrate the financial status of selected company submitted to financial analysis.
Description
Citation
LIPTÁK, Ľ. Vývoj aplikace VBA pro finanční analýzu firmy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2015.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
sk
Study field
Manažerská informatika
Comittee
prof. Ing. et Ing. Stanislav Škapa, Ph.D. (předseda) prof. RNDr. Zdeněk Pospíšil, Dr. (místopředseda) Ing. Jiří Kříž, Ph.D. (člen) Mgr. Martina Bobalová, Ph.D. (člen) Ing. Petr Dydowicz, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2015-06-24
Defence
Otázky oponenta práce - odpovězeno. Ing. Dydowicz Jak se nazývá programovací jazyk použit v práci? odpovězeno doc. Pospíšil V čem je poloha firmy na pěší zóně slabá stránka firmy? odpovězeno
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO