BAŤKOVÁ, K. NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Makovský, Zdeněk

Na bakalářské práci s názvem NOVÉ NA STARÉ, kterou vypracovala studentka Kateřina Baťková, lze hodnotit kladně vysoký stupeň samostatnosti. Připomínky vedoucího práce ke konceptu navrhovaného objektu, problematika dispozic a konstrukcí byly řešeny při pravidelných konzultacích. Konzultace a spolupráce s odborníky a specialisty v oboru svědčí o pochopení funkce architekta jako autora koncepce návrhu a zároveň člena širšího kolektivu. Autorka v průběhu práce zpřesňovala vlastní architektonickou představu koncepčního řešení zadaného úkolu a vycházela z urbanistického a architektonického kontextu místa a z požadavků na dispoziční i funkční řešení navrhovaného objektu. Urbanistický i architektonický návrh splňuje předmět zadání bakalářské práce, kterým byl požadavek na zastavění pozemku na nároží ulic Bratislavská a Stará. Navržený objekt splňuje požadavky na polyfunkční městský dům s převažující funkcí bydlení, doplněný o další funkce a plochy potřebné v kontextu lokality. Součástí návrhu je i vyřešení nově vymezeného veřejného prostoru a napojení na stávající objekty. Cílem autorčina konceptu je životaschopná městská zástavba a takové funkční využití, které zhodnocuje a rozvíjí charakter zadaného místa s důrazem na využití potenciálu umístění veřejného prostoru. Ideou bylo doplnit blok a vytvořit nároží a zároveň zachovat genia loci, s nímž místo disponuje. Zájmová oblast zároveň trpí nedostatkem veřejných prostor. Charakteristickým prvkem lokality je vnitřní dvůr, zpravidla soukromý a uzavřený. Návrh počítá s vytvořením vnitřního dvora, avšak zcela veřejného. Vnitroblok se tak adaptuje na současnou společenskou situaci. Nově vzniklý veřejný prostor tak nebude otevřen přímo do rušné, aut plné ulice, čímž získává na své kvalitě. A navíc toto řešení zvětšuje plochu parteru, což je bezpochyby žádoucí a ekonomický výhodné.Hmota, vycházející z doplnění bloku je následně rozdělena na tři menší celky.Perforace hmoty nabízí průhledy do ulic Bratislavské a Staré a lepší prostupnost území. Zároveň průrazy umožňují lepší prosvětlení dvora. Nároží je uvolněno pomoci konzoly. Prostor je otevřen v prvních dvou nadzemních patrech určených komerci, nad nimi je vykonzolovaná čtyřpatrová hmota bydlení. Nároží je konzolou opticky uzavřeno, avšak vzniká zde shromažďovací prostor, jenž může být využit jako předprostor divadla Radost. Architektonický výraz objektu vychází z konstrukčního řešení a v plné míře zohledňuje konstrukční detaily fasády. Není formálně dramatický spíše inklinuje k racionálnímu pojetí současné architektury. Přiměřená je i míra kontrastu nového pojetí vzhledem k stávajícím objektům. Svými proporcemi, velikostí i měřítkem odpovídá objekt kontextu místa i řešené situaci. Dispoziční i konstrukční řešení vyhovuje platným normám. Kladně lze hodnotit grafické řešení předloženého projektu. Bakalářská práce splňuje rozsahem.grafických příloh požadavky na dokumentaci zadaného tématu i požadavky kladené na bakalářský titul.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 90 Na bakalářské práci s názvem NOVÉ NA STARÉ, kterou vypracovala studentka Kateřina Baťková, lze hodnotit kladně vysoký stupeň samostatnosti.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Obrtlík, Jan

Práce má celkově velmi dobrou úroveň, přináší do lokality novou kvalitu polyfunkčního městského domu s aktivním parterem a současně neusiluje o prvoplánovou zajímavost či extravaganci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Urbanistická citlivost je nejsilnějším momentem předložené práce. Návrh dokázal naplnit požadavek na vytvoření nového veřejného prostoru při současném zachování blokového charakteru zástavby v území. Členění stavebních hmot je svěží, přitom ale respektuje konzervativní a historizující ráz lokality.
Architektonické řešení B Výraz stavby je soudobý a pro daný účel i lokalitu přijatelný. Areál kombinuje pravidelné a nepravidelné rozmístění oken bez vazby k funkci. Není jasné, proč se liší fasády v ulici Staré a Bratislavské. Nejluxusnější byty nemají na rozdíl od garsonek lodžii ani francouzské okno. Členění nepravidelného typu fasády je sice modulární, přesto však vyznívá samoúčelně. Diskutabilní je použití tahokovu na fasádách. V sociálně lehce problematické lokalitě je industriální či obrněný charakter akceptováním nežádoucího stavu, práce se ale mohla pokusit přinést určitý druh měkkého či snad přátelského výrazu. Dalším aspektem je poněkud jednostranné upřednostnění zajímavého vzhledu před dobrou osvětleností a výhledem u kanceláří v budově A (grafický tahokov). Celkově je však architektonické řešení dobré.
Provozní řešení A Rozmístění funkcí v rámci areálu je logické. Umístění vertikálních komunikací je optimální. Velmi dobře je řešena návaznost pronajímatelných prostorů a kavárny na prostor ulice a patia. K úvaze je vlastní vertikální komunikace mezi kavárnou a jejím skladem. Velmi pěkně jsou řešeny dispozice bytů. V případě kanceláří jsou určité rezervy (například 2.02 nebo 6.02), které ale může řešit vhodný návrh interiéru, který nebyl předmětem zadání.
Technicko konstrukční řešení B Předložené technické řešení i konstrukční detaily jsou prakticky proveditelné. Sympatická je absence stereotypních skladeb (např. sádrokartonové podhledy apod.). Atypický prvek miniarkýře z vodovzdorné překližky by po detailním rozpracování byl realizovatelný.
Formální úroveň B Způsob prezentace návrhu je srozumitelný a pro pochopení dostatečný. Autorská zpráva obsahuje několik rozpačitě působících pravopisných chyb. Zmiňované dělení na budovy A, B a C není v grafické části nikde znázorněno. Vizualizace nepřesně znázorňují plochy tahokovu, které zdánlivě překrývají okna. Vícepatrové prostory by měly být v půdoryse kresleny jinak v nejnižším a ve vyšších podlažích (např. tělocvična). Výjimečně se objevuje zatoulaná popiska nebo nejasně vyrastrované grafické schéma u řezů. Tabulka bilancí neobsahuje všechny potřebné jednotky. Celkově je ale úroveň přijatelná.
Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 72965