PALA, L. Ukázkový panel funkce detektoru oblouku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kadlec, Radim

Cílem bakalářské práce byl ukázkový panel funkce detektoru oblouku (AFDD) a porovnání s ostatními ochrannými prvky Eaton Elektrotechnika. Výstupem práce je funkční celek. Finální osazení na panel již není součástí této práce. Zadání práce bylo zcela splněno a výsledný panel splní všechny požadavky. Student aktivně a samostatně pracoval na návrhu a sestavení všech částí panelu. Případné problémy pravidelně konzultoval s vedoucím. Student velmi pružně reagoval na úpravu požadavků od firmy a využíval dostupnou literaturu. Samotná bakalářská práce je logicky členěna a její rozsah je úměrný s ohledem na množství odvedené práce. Student dobře popsal konkrétní odvedenou práci, která je patrná z dodaných příloh. Jazyková úroveň a formální úprava je na výborné úrovni. Výsledná bakalářská práce je nadstandardní.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Valenta, Jiří

Student Lukáš Pala předložil k obhajobě práci s názvem Ukázkový panel funkce detektoru oblouku. Práce je logicky rozčleněna do osmi kapitol včetně úvodu a závěru. První dvě kapitoly se na základě práce s literaturou věnují shrnutí poznatků z oblasti výbojů a ochranných prvků nízkého napětí. Tato část je věcně vypracována velmi pečlivě, měl bych jen tři drobné poznámky: citlivým prvkem u proudových chráničů, relativně náchylným k poruše, není sekundární vinutí součtového transformátoru, ale diferenciální relé připojené k sekundárnímu vinutí. Dále se místy používá termín nulovací vodič místo správného nulového ve významu N. Proudový chránič typu G není určen pro selektivní řazení, ale k zabránění vypnutí z důvodu přechodných jevů, např. při bouřce. Těžiště vlastní práce studenta tvoří čtvrtá až sedmá kapitola. V těchto kapitolách se projevily značné tvůrčí schopnosti studenta a analytické myšlení. Je patrné, že student musel pro úspěšné splnění zadání vyřešit řadu dílčích problémů. Funkční části demonstračního panelu byly úspěšně ověřeny zkouškami a je tedy předpoklad, že panel bude po finálním sestavení plně funkční - to však již nebylo cílem práce. Jako celek hodnotím předloženou práci velmi kladně - jak do nadstandardního rozsahu a množství odvedené práce (včetně podrobného návrhu řídicí části, který je uveden v přílohách), tak koncepčním řešením. Práce je i na velmi dobré grafické a stylistické úrovni. Všechny body zadání byly splněny, a práci proto doporučuji k obhajobě. Hodnotím ji stupněm A.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 120051