ŠIMKOVÁ, H. Design archeologického detektoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Rajlich, Jan

Studentka měla za cíl práce vytvořit zajímavý, funkční a do jisté míry futuristický nadčasový design archeologického detektoru.  Studentka se ujala práce se zájmem a prozkoumala řadu možností, které toto archeologické téma hledání skrytých objektů a materiálů skýtá. V návrzích a zejména teoreticky se studentka zabýval různými typy detektorů a georadarů. Netroufla si však jít za hranice již poznaného (přitom futuristický přístup ovšem zadání umožňovalo). Navrženo jako finální bylo nakonec inovativní ponosné (zavěšené na konstrukci z popruhů) řešení digitálního georadaru. Právě ono zavěšení na popruhy se může jevit na první pohled neohrabané, ale je mnohem mobilnější a akčnější, než ponos v ruce, či pojezd na kolečkách. Celkový dojem z vizuální prezentace designu v BP je dle mého soudu až na model výborný, chybí mi však trochu větší míra odvahy pro experiment a inovaci. Také zcela nebyla naplněna má představa o grafické podobě a rozsahu vizuálně sdělovaných dat. Textová BP je napsána čtivým jazykem, je dostatečně podrobná a vhodně strukturovaná. Kromě předepsaných bodů obecného hodnocení BP je pro design důležité i vyjádření hodnocení designérských kvalit práce: řešení modelu - D, úroveň tvarové kultivace - B, barevnost navrženého designu - C a grafická úprava výkresu - A. Bakalářská práce Hany Šimkové splňuje všechny body zadání a obsahuje vlastní výsledky k tématu Design archeologického detektoru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Tauber, Jiří

Autorka Šimková Hana vypracovala bakalářskou práci s názvem Design archeologického detektoru. Hlavním cílem je designérská vize specializovaného výrobku – ručního archeologického detektoru – jeho tvarové, technické, ergonomické a barevné řešení. Práce je zpracována velice přehledně a logicky členěna. Teoretická část práce se věnuje designérské a technické analýze detektorům kovů a georadarům. Praktická část se zabývá samotným návrhem a realizací modelu detektorů. Jsou vypracovány 3 variantní studie a jedna varianta je detailně zpracována do tvarového, konstrukčně technologického řešení. Rešerše i výsledný návrh je zpracován přehledně a srozumitelně. Hlavní přínos spatřuji podrobném zmapování problematiky v teoretické - analytické části práce. Kromě předepsaných bodů obecného hodnocení BP je pro design důležité i vyjádření hodnocení designérských kvalit práce: řešení modelu - D, úroveň tvarové kultivace - C, barevnost navrženého designu - C a grafická úprava výkresu - A. Bakalářská práce splňuje všechny body zadání a obsahuje vlastní výsledky k tématu Design archeologického detektoru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 145856