NOVOTNÁ, V. Metody zobrazování a analýzy biologických vzorků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Předloženou diplomovou práci studentky Veroniky Novotné hodnotím výborně. Po obsahové stránce studentka pokryla velice komplikovanou problematiku, k jejímuž studiu je zapotřebí kvalitní znalost biologie, fyziky a preparátové techniky. Z tohoto pohledu je práce i do značné míry průkopnická, jelikož příprava a pozorování biologických vzorků za použití mikroskopie v blízkém poli (SNOM) je stále předmětem výzkumu. Studentka tedy ve své práce zpracovala krom analytické části i část experimentální a návrhovou, kde je třeba obzvlášť ocenit návrh způsobu přípravy biologického vzorku pro mikroskopii v blízkém poli. Výstupem práce je dále srovnání získaných snímků a mikroskopických technik i návrh algoritmů, které jednak transformují signál z mikroskopu z časové roviny do obrazové a dále přizpůsobují parametry obrazu tak, aby byly jednotlivé snímky korelovatelné. Během vypracovávání své práce byla studentka aktivní a postup práce pravidelně konzultovala se svým vedoucím a konzultantem. Kladně hodnotím také využití odborné literatury, kdy studentka pracovala především se základní literaturou, ale svoji práce vhodně doplňovala i o citace z odborných článků. Práce je logicky strukturovaná a členěná podle jednotlivých bodů zadání. Zadání tedy bylo splněno v plné míře.
Předložená bakalářská práce sestává z 67 stran včetně 38 obrázků, plus 12 stran příloh. Vlastní práci lze logicky rozdělit do tří celků: - úvod do problematiky a rešerší morfologie živočišných tkání a bakterií, - rešerše moderních zobrazovacích nástrojů: optické mikroskopie v blízkém poli (SNOM), transmisní elektronové mikroskopie (TEM) a skenovací elektronové mikroskopie (SEM) s přihlédnutím k environmentální SEM (ESEM), - transformace dat ze SEM mikroskopu z časové do obrazové roviny, zpracování obrazů v MATLABu. Příprava preparátů pro SEM/ESEM a SNOM a jejich proměření. Studentka prokázala vysokou iniciativu a povedlo se jí provést přípravu vzorků a jejich měření s využitím výkonných mikroskopů, na čtyřech vědeckovýzkumných pracovištích (LF MU, BFÚ AV ČR, ÚPT AV ČR a FEKT VUT). Prvotní výsledky jsou velmi zajímavé pro všechna výše uvedená pracoviště, protože otvírají možnosti studia buněčných struktur i z jiných hledisek než se dosud používají. Potěšitelné je i to, že výsledky práce byly prezentovány na konferenci STUDENT EEICT 2012 a byla z nich připravena jedna publikace pro časopis Advances in Electrical and Electronic Engineering (AEEE). Zadání práce bylo bezezbytku splněno. Interpretace výsledků a jejich diskuse odpovídají zadání. Práce je zpracována na velmi dobré formální i grafické úrovni. Považuji práci za velmi hodnotnou a vysoce aktuální a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 51766