MEZIN, M. Měřič harmonického zkreslení a dynamického rozsahu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Prezentační, formální a jazyková úroveň práce jsou spíše nižší. Některá vysvětlení jsou příliš stručná a zejména ke konci práce student výsledky popisuje nedostatečně nebo vůbec. Práce by si zasloužila jazykovou korekci a opravu překlepů. Zpráva obsahuje graficky nekvalitně provedené obrázky, v některých schématech je nezvykle vstup vpravo a výstup vlevo. Aktivita studenta během semestru byla nízká, konzultací proběhlo málo a byly zejména na konci semestru. V práci postrádám analýzu vlivu zkreslení samotných součástí měřiče a popis, jak měřit zkreslení na různých kmitočtech. Také využití pro měření dynamického rozsahu mohlo být věnováno více prostoru. Kladně hodnotím provedená experimentální měření nad rámec zadání.
Logická struktura práce je velmi dobrá, kdy pro krátkém, ale výstižném, teoretickém úvodu student přistupuje k analýze vlastního řešení. Značná pozornost je v tomto případě věnována analýze kmitočtového filtru – pásmové zádrže, který svými parametry fakticky definuje parametry budoucího měřiče harmonického zkreslení. Navržené zapojení bylo experimentálně zkonstruováno a použito pro základní měření THD+N dvou signálů. Z práce však plyne, že takto dosažené výsledky nebyly zkontrolovány vhodným laboratorním zařízením, které by bylo považováno za referenční. Není tak možné soudit, zda zrealizované zapojení je funkční dle očekávání. Také způsob měření spočívající v nastavení kmitočtu vstupního signálu tak, aby právě odpovídal charakteristickému kmitočtu filtru, není standardní. V některých případech lze vytknout velmi nestandardní způsob kreslení elektrických schémat, kde se signál šíří zprava doleva (obr. 6.2, 6.5). I přes výše uvedené výtky lze zadání práce považovat za splněné.
eVSKP id 135540