ČERNÝ, M. Syntéza pasivních RLC filtrů vyšších řádů pro laboratorní výuku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Rujzl, Miroslav

Cílem předložené bakalářské práce byl návrh laboratorního přípravku, který bude sloužit v rámci předmětu Elektrické filtry pro demonstraci pasivních příčkových filtrů s body nulového přenosu. Teoretický rozbor filtrů se věnuje popisu příčkových filtrů dle přenášeného pásma nebo zvolené aproximace, dále pak kmitočtovým normováním a parazitním jevům součástek. Tuto část práce hodnotím kladně, navíc byly i vhodně doplněny připomínky z předchozí semestrální práce. Numerický návrh a simulace filtrů byly provedeny pro velké množství parametrů a aproximací, aby bylo možné sledovat vlivy jednotlivých změn daných parametrů. Tato část je velmi podrobně zpracována a ukazuje pochopení daného tématu studentem. Oceňuji též analýzy Monte Carlo a Worst Case. V rámci práce byl vypracován laboratorní přípravek s velkým množstvím filtrů a příslušnou laboratorní úlohy, jejíž koncept a myšlenkový rámce student navrhl sám. Laboratorní měření až na malé odchylky potvrdilo teoretické předpoklady, čímž považuji bakalářskou práci za úspěšnou. Jedinou výtkou k celé práci je menší množství překlepů a menší rozsah použité literatury. Tyto nedostatky však kvalitu práce zásadně nesnižují. S prací studenta jsem velice spokojen. V pravidelných intervalech student docházel na konzultace, pracoval aktivně a samostatně v celém průběhu řešení práce. S ohledem na uvedené skutečnosti hodnotím bakalářskou práci jako výbornou, počet bodů 92.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Petržela, Jiří

Bakalářská práce byla zaměřena na vytvoření nové laboratorní úlohy (včetně přípravku) zaměřené na pasivní příčkové filtry s Čebyševovou a Cauerovou aproximací. Po prostudování práce jsem dospěl k závěru, že zadání práce bylo bezezbytku splněno a přípravek dozajista dobře poslouží k výukovým účelům. Kladně hodnotím existenci filtru typu black box, jehož identifikace bude pro studenty zpestřením. Práce je doplněna detailními návrhovými postupy pro jednotlivé filtry i odpovídajícími počítačovými simulacemi. Pokud student uvádí vztahy týkající se průběhu modulové kmitočtové charakteristiky filtrů s různou aproximací (výrazy 1.6, 1.7, atd), bylo by vhodné podat vysvětlení i k jednotlivým symbolům zde použitým. Rovněž osy grafů si zasluhují být popsány čísly, viz obrázky v kapitole 1. Velikost indexů u součástek ve schématech (například Obr. 2.1, 2.2, 2.3, atd) je příliš malá. Jinak je předložená bakalářská práce po formální stránce velmi vydařená, je zde minimum chyb a obrázky mají dobrou grafickou úroveň. Za poněkud nešťastný považuji překlep, kterého se student dopustil přímo na čelním panelu přípravku (Caurer).

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 151689