WÓJCIK, J. Tvorba simulátoru technologického procesu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Baštán, Ondřej

Úkolem studenta bylo navrhnout a vyrobit simulátor dávkového procesu pro školící centrum společnosti ABB. Student měl nejprve analyzovat požadavky školícího centra, navrhnout optimální řešení a v neposlední části simulátor zrealizovat. Zadání práce bylo komplexní a dotýkalo se široké škály oblastí od návrhu konstrukce až po programování embedded systému. Student si práci vhodně naplánoval a většinu práce zvládl dokončit s velkou časovou rezervou. Textová část práce splňuje všechny formální požadavky a nelze v ní nalézt nic co by se dalo nazvat výplní. Navzdory tomu je práce relativně obsáhlá (41 stran od úvodu po závěr) a s velkou rezervou přesahuje doporučený rozsah tohoto typu práce. Jednotlivá témata jsou v práci rovnoměrně zastoupena. Svědomitější by mohla být snad jen práce se zdroji. Student využíval možností konzultace pouze v malé míře, což ovšem kvalitě práce neuškodilo. Při vypracování bakalářské práce prokázal pan Wójcik vysokou míru odborných znalostí a samostatnosti. Splnil všechny body zadání a vytvořil funkční vzorek simulátoru. Výsledná práce je na výborné úrovni, a proto ji hodnotím známkou A, 95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Kaczmarczyk, Václav

Předložená práce popisuje návrh a konstrukci simulátoru technologického procesu pro využití v rámci školení programování programovatelných automatů ve firmě ABB. Student vychází z požadavků firmy, které v práci důsledně a detailně formuluje. Na jejich základě následně staví zadání celé realizace. Formální stránka práce je dobrá, nechybí žádná důležitá část, obrázky a tabulky jsou popsány. Práce obsahuje rovněž větší množství matematických vzorců, které jsou zpracovány kvalitně a rovněž očíslovány. Při hodnocení praktické části musím říci, že celá práce musela být zábavná. Student použil neuvěřitelné množství hardwarových modulů, které se dají poměrně levně koupit a z nich sestavil slušně fungující dílo. Pominu-li potenciálně problematickou spolehlivost stovek konektorovaných spojů, musím říct, že se mi modulární realizace líbí. V práci je činnost každého z modulů slušně vysvětlená, často uvádí i část schématu zapojení. Hardwarová realizace je poměrně zdařilá. Softwarová část pak sestávala z oživení systému sběru dat ze všech připojených periferií a z návrhu fyzikálního modelu celého procesu. K návrhu modelu student přistoupil systematicky a každý aspekt jeho chování důkladně popisuje. Hotové zařízení funguje a je využíváno, tedy soudím, že také softwarová implementace se povedla. Vzhledem k tomu, že model technologického procesu počítá s celou řadou konstant, je možné tyto konstanty nahrát do simulátoru pomocí dedikované aplikace, kterou student rovněž vytvořil. S myšlenkou využití jednoúčelových modulů při vývoji komplexnější aplikace jsem si osobně pohrával už dávno a jsem rád, že jsem ji mohl v této práci vidět uvedenou v život. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím práci známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 134814