ŠMEHLÍK, D. Návrh technických opatření v síti NN s velkými zkratovými proudy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Ptáček, Michal

Hlavním cílem bakalářské práce bylo realizovat návrh elektrického rozvodu vybraného objektu, který by demonstroval/ilustroval možná technická opatření vedoucí k omezení zkratových proudů. Téma bakalářské práce bylo zadáno společností SUBTECH s.r.o., která současně poskytla základní vstupní data a informace o vybraném objektu. Student Šmehlík konzultoval řešení své práce pravidelně, stejně tak konzultoval pravidelně i s konzultantem ze společnosti SUBTECH s.r.o. Vzhledem k časté periodicitě konzultací však nebyl vždy pozorovatelný i tomu odpovídající průběžný progres řešení v práci, když největší progres byl zejména v období blížícího se termínu odevzdání práce. Tato určitá časová disproporce řešení se pak do jisté míry negativně projevila do kvality vypracovaných textů, kdy mohly být teoretické informace uváděny obsáhleji a v širších technických souvislostech, mohla být poskytnuta lepší provázanost a návaznost jednotlivých částí práce, mohlo být zamezeno k redundanci informací nebo mohlo dojít k lepšímu představení navržených řešení a lepší interpretaci/zhodnocení dosažených výsledků (například mohly být vyhotoveny přímo dokumentace se schématy rozvodů, nyní jsou součástí jen zdrojové kódy řešení v programu SICHR). V části, která se zabývá praktickým řešením návrhu elektrického rozvodu postrádám zejména lepší informovanost – co, jakým způsobem a proč bylo řešeno, resp. postrádám jednoznačnou provázanost na teoretickou část, zejména s normativními požadavky a kritérii, které mají být naplněny. Toto do jisté míry koreluje i s koncepcí teoretické části, kdy z jednotlivých norem mohlo být uvedeno více, s návrhem souvisejících, požadavků, parametrů či číselných hodnot a mezí těchto parametrů. Tímto by se mimo jiné jednoznačněji demonstrovala správnost technického řešení, resp. ilustrovalo by se vůbec komplexní povědomí řešitele o tom, co je nezbytné vypořádat. Zejména pokud ne všechny požadavky plynoucí z norem musí být nezbytně postihnuty výhradně výpočtem v programu SICHR, ale jsou standardně až součástí doplňujících textů v rámci kompletní technické zprávy a dokumentace. Přestože tvorba technické zprávy nebyla předmětem cílů této práce, tak některé v ní obsažené informace měly být v práci uvedeny, případně měly být z výkresové dokumentace přeneseny i do textu práce. Na druhou stranu k navrženému řešení v rámci programu SICHR nemám zásadních připomínek, když řada aspektů ovlivňujících pojetí samotného technického řešení je často navázaná na bohatší praktické zkušenosti. V práci bylo využito celkem 14-ti referencí, z nichž všechny lze považovat za akceptovatelné a relevantní směrem k tématu řešení bakalářské práce. Práci doporučuji k obhajobě. Na základě výše uvedeného ji hodnotím známkou D a konkrétně uděluji 68 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Posudek oponenta

Bátora, Branislav

Bakalářská práce pana Šmehlíka se zabývá dimenzováním rozvaděčových prvků s ohledem na omezení zkratových proudů v rozvodech NN. Cílem bylo navrhnout jistící prvky dle požadavků norem vzhledem k definované vypínací schopnosti přístrojů. Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části autor popisuje požadavky na dimenzování a možnosti omezení zkratových proudů. Teoretické zpracování je pouze obecné a vyžadovalo by větší návaznost na praktickou část práce. Požadavky norem, zde nejsou dostatečně reflektovány a nevyplívá z nich jejích konkrétní vymezení parametrů. Také postrádám informace o výpočetním softwaru Sichr a samotné zvolené metodě výpočtů. Praktická část práce obsahuje projekty v programu Sichr pro jednotlivé části elektroinstalace s návrhem dimenzování jednotlivých prvků. Této projekty jsou z pohledu navrženého dimenzování v pořádku. Zvolená koordinace vypínacích charakteristik zajišťuje správnou selektivitu vypínacích prvků. K práci mám ale následující připomínky: - Postrádám podrobnější popis výpočtů zkratových proudů. Veškeré hodnoty jsou převzaty z programu Sichr, bez jakéhokoliv zhodnocení. - V práci je nesprávně označená norma ČSN 38 1754 (autor ji na všech místech označuje jako ČSN 38 1745). - V části ekonomického zhodnocení autor nepřesně nazývá rozpočet návrhu (slovem ceník) a v této části postrádám zhodnocení navržených variant a z toho plynoucí závěr. - U některých charakteristik chybí popis os. - Některé informace a parametry v uvedených charakteristikách v kapitole 3, nejsou popsány. - U návrhu dimenzování postrádám zhodnocení splnění jednotlivých kritérií a požadavků, plynoucích z norem. - K návrhu postrádám technickou zprávu nebo dokumentaci s definicí jednotlivých parametrů. Této informace jsou dostupné pouze v projektech programu Sichr, které jsou pro svůj rozsah a množství nepřehledné. Pro zvýšení přehlednosti mohl autor využít nástroj „výběr oblasti“ přímo v programu Sichr. - Zvolený popis označení prvků v kap.4 na str. 24 je pro tento typ práce nevhodný (první zprava, poslední dva apod.) Doporučil bych zařízení jednoznačně očíslovat. Po formální stránce je práce až na výše uvedené nedostatky na dobré úrovni. Použitá literatura a její rozsah je odpovídající a použité zdroje jsou v textu řádně citovány. Práce nepřináší nové poznatky, ale představuje praktickou ukázku postupů při řešení konkrétního zadání. Práce má hlavně praktické využití a vzhledem na zadání, se očekává její uplatnění v procesu tvorby projektové dokumentace konkrétního projektu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm D (60 bodů).

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 142378