MAJER, Š. Analýza teplotního pole podkritického jaderného reaktoru řízeného urychlovačem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Svoboda, Josef

Student Šimon Majer zpracovával téma zaměřené na analýzu teplotního pole podkritického jaderného reaktoru řízeného urychlovačem. Téma balancující mezi jadernou energetikou budoucnosti a problematikou tepelné techniky nebylo triviální ke zpracování. Student projevil zájem o dané téma na konci druhého ročníku studia a zpočátku pracoval svědomitě, usilovně a pravidelně své kroky konzultoval. Bohužel se ale v průběhu semestru snížila studentova aktivita a teoretická část není dokončena s pílí, obsahuje množství nepřesností a působí nedotaženým dojmem. V praktické části student vytvořil model spalačního terče QUINTA, který je využíván pro výzkum spalačních reakcí ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně u Moskvy. Student obdržel dokumentaci a vytvořil model v softwarové CAD aplikaci Inventor. Tento model byl následně importován do výpočetního prostředí ANSYS Workbench, kde student provedl výpočetně náročnou simulaci. Student pracoval soběstačně a předvedl schopnost orientovat se v komplikovaném tématu, nicméně je zřejmé, že z důvodu časové tísně práci nedovedl do výborného stavu. Z pohledu vedoucího práce jsem seznámen s komplikacemi, které při zpracovávání praktické části nastaly, nicméně si myslím, že i přes komplikace mohla být kvalita odevzdané práce vyšší. Kdyby bylo práci věnováno o 14 dní více a student se zaměřil na doplnění rešerše a detailnější vyhodnocení obtížně získaných výsledků z praktické části, práce mohla být vyhodnocena jako výborná. Věřím, že to bude poučení do následujícího studia. Zpracování praktické části bylo komplikováno mimo jiné nedostatečným výkonem dostupné výpočetní jednotky. Tento problém student iniciativně a samostatně zvládl vyřešit za pomoci externí instituce. Student se při zpracování problematiky seznámil s novými programy a prokázal schopnost samostatně pracovat. V praktické části chybí konečné porovnání výsledků simulace s experimentálním měřením. To je velkou škodou, jelikož výsledky simulace s experimentálním měřením velmi rozumně korelují. Přes uvedené nedostatky hodnotím bakalářskou práci jako přínosnou, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím ji 80 body – B – velmi dobře.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Šťastný, Ondřej

Student se ve své bakalářské práci seznámil se základními principy využívání jaderné energie a náležitostmi jaderné energetiky. Dále se věnoval problematice vyhořelého, resp. ozářeného jaderného paliva a možnostem jeho uložení, přepracování a příp. transmutace vybraných radionuklidů a štěpných produktů. V návaznosti na to provedl rešerši problematiky urychlovačem řízených systémů a jejich komponent. Následně zhodnotil jejich základní výhody a nevýhody a stručně popsal současnou situaci v jejich vývoji, přičemž se zaměřil zejména na výzkum v rámci SÚJV v Dubně, u kterého popsal vývoj spalačních terčů. Dále se věnoval možnostem měření teploty ve spalačním terči a popsal jednotlivé druhy teploměrů. S ohledem na náležitosti konkrétního experimentu v Dubně provedl analýzu vlastnostní jednotlivých typů termočlánků. Následně provedl tepelnou simulaci spalačního terče QUINTA, k čemuž použil SW Autodesk Inventor a program Ansys Workbench. Ačkoliv byla zkoumaná problematika nastudována uspokojivě, úroveň práce je bohužel negativně ovlivněna velkým množstvím překlepů, nelogickým členěním textu, používáním neodborných výrazů a zmatečných formulací, absencí popisovaných vzorců apod. Odkazy na použitou literaturu nejsou vždy správně uvedeny. Problematika vytvoření modelu spalačního terče QUINTA a související simulace jsou sice popsány stručněji, ale přesto obstojně, nicméně kompletně chybí srovnání s výsledky reálného experimentu, na který se přitom autor v textu odkazuje. Rovněž není k práci přiložen vytvořený model a nejsou k dispozici ani související data a výpočty. I přes uvedené nedostatky považuji vytvoření modelu spalačního terče QUINTA a provedené simulace jako přínosné pro další výzkum v této oblasti, a proto práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 102529