KAMPO, D. Automatické stanovení rychlosti šíření pulzové vlny v segmentu těla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student pracoval ve své práci na vývoji algoritmů a jejich realizaci k vyhodnocení rychlosti šíření pulzové vlny v různých částech lidského těla. Vycházel ze signálů celotělové bioimpedance a přitom neuvažoval detekci srdečních tepů s pomocí signálu EKG. Dále zpracoval soubor pilotního měření 21 subjektů a vyhodnotil klidovou rychlost pulzové vlny v 4 segmentech těla. Tyto rychlosti statisticky zpracoval. Práce je po formální stránce zpracována vhodným způsobem, jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují a obsahuje nepodstatné množství překlepů a jiných nedostatků. Student správně používal literaturu a to v zcela dostatečném množství. Navržené metody a jejich aplikace v programovém vybavení je správná a vede k funkčnímu programu, který dává očekávatelné výsledky, což potvrzují uvedené statistické závěry. Tímto bylo úspěšně splněno zadání práce. Student pravidelně konzultoval a aktivně pracoval na svém řešení.
Student se ve své práci věnoval detekci tranzitních časů a rychlosti pulzové vlny (PWV) ze signálů získaných pomocí vícekanálové bioimpedance. V úvodu popsal důležitost měření a faktory ovlivňující PWV. Student navrhl metodu detekce časů průchodu pulzové vlny mezi elektrodami, kterou implementoval v MATLABu. Zároveň se dokázal vyrovnat s komplikacemi vyplývajícími z vlastností bioimpedančních signálů. V MATLABu zanalyzoval data naměřená na souboru zdravých dobrovolníků. Výsledky vhodně statisticky vyhodnotil a popsal. Text je srozumitelný, dobře členěný, vhodně citovaný, grafy a tabulky jsou adekvátně popsané. Výtku bych měla k závěru práce. Závěr by neměl obsahovat mnoho čísel, pouze s nadhledem shrnout zjištěná pozorování. Chybí mi tam aspoň lehká diskuse ke zjištěným výsledkům. Celkově však práci hodnotím jako velmi zdařilou.
eVSKP id 134380