ALEXA, J. Ověření vlastností standardu WiFi IEEE 802.11n [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student konzultoval průběžně. Textový rozsah práce odpovídá zadání, zahrnuje jak teoretický popis různých verzí systému 802.11, tak implementaci programu a rozbor měření, na jejichž základě vzniklo vzorové zadání laboratorní úlohy. Práce obsahuje jen drobné typografické a formální nedostatky. Některé obrázky jsou převzaté a ocitované. Připravený program pro demonstraci vlivu různých parametrů zobrazuje základní veličiny, ale některé parametry uživateli nastavit neumožňuje, zejména MCS schéma. Obecně je program rozsahově poměrně jednoduchý a snižuje celkovou úroveň práce.
Bakalářská práce studenta Jana Alexy na téma Ověření vlastností standardu WiFi IEEE 802.11n má rozsah 49 stran, včetně příloh. Práce je logicky členěna do 4 kapitol (Standardy sití WLAN, Moderní standardy WLAN dle IEEE 802.11n/ac, Výuková aplikace, Laboratorní úloha). Toto členění je dle požadovaného zadání vhodné a dostačující. V úvodní kapitole student popisuje vznik, použití a vývoj standardů WLAN. Druhá kapitola se věnuje popisu fyzické vrstvy a moderním technologiím použitým ve standardu IEEE 802.11n. Tato kapitola obsahuje srozumitelný popis použitých postupů zpracování signálu a technologií tohoto standardu, především technologie MIMO a beamformingu. Kapitola je napsána s ohledem na cíl této bakalářské práce, tj. vytvoření laboratorní úlohy demonstrující standard IEEE 802.11n. Pozitivně hodnotím pasáž obdobně popisující novější standard IEEE 802.11ac. Student rovněž přehledně uvedl soupis nejvýraznějších rozdílů fyzických vrstev těchto standardů. Kapitola 3 obsahuje popis a vývoj aplikace (kalkulátoru) pro výpočet kapacity systémů rodiny IEEE 802.11 pro nejrůznější vysílací mody. Aplikace, realizovaná v prostředí MATLAB, navazuje na poznatky uvedené v kapitole 2 a může být pomůckou při vypracování laboratorní úlohy. Kapitola 4 popisuje sestavenou laboratorní úlohu, která s pomocí laboratorního vybavení UREL demonstruje fyzickou vrstvu standardu IEEE 802.11n včetně varianty vysílání a příjmu pomocí dvou antén (MIMO 2x2). Demonstrace této problematiky doposud ve výuce předmětu Rádiové a mobilní komunikace chyběla. Poslední kapitola uzavírá a zhodnocuje celou práci. Student vyvodil relevantní závěry. Součástí práce je příloha obsahující zadání laboratorní úlohy a vzorový protokol. Práci hodnotím kladně, dle mého názoru je zadání práce formálně splněno. Rovněž kladně hodnotím snahu o definici reálné (systémové) kapacity IEEE 802.11n (rovnice 2.7) a její oddělení od definice teoretické kapacity přenosového kanálu (Shannon-Hartley). Na druhou stranu zde opět chybí např. grafická prezentace výsledků získaných vzorovým měřením (např. závislost přenosové rychlosti na poměru SNR/1 ant./2 ant., přičemž tato je uvedena pouze tabulkou). Přestože práce obsahuje několik překlepů, občasné nejednotné označení totožných prvků v celé práci, několik nepříliš vhodných formulací nebo drobných formálních nedostatků, student se již vyvaroval většiny předchozích chyb. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm D/67 bodů.
eVSKP id 96150