HOLAS, J. Bauschingerův efekt a cyklická plasticita u konstrukčních slitin hořčíku. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Zapletal, Josef

Bakalářská práce Jiřího Holase s názvem „Bauschingerův efekt a cyklická plasticita u konstrukčních slitin hořčíku“ přináší aktuální poznatky o struktuře, chemickém složení, mechanických vlastnostech, cyklické nesymetrické odezvě a nízkocyklovém únavovém chování extrudované slitiny hořčíku AZ 61. Rešeršní část práce obsahuje přehledně uspořádané poznatky o výrobě, vlivu hlavních legur, systému značení a možnostech tepelného zpracování a použití hořčíkových slitin. Druhá část rešerše se zabývá popisem základních procesů únavového poškození, Bauschingerovým efektem a jeho mechanismy. Vlastní experimentální část je řazena logicky, s širokým záběrem experimentálních metod a matematického zpracování na dané úrovni studia s jasně formulovanými závěry vyplývajících z výsledků experimentů. Volba použité literatura čítající 25 položek a práce s ní je též na velmi dobré úrovni. Z těchto důvodů předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Gejdoš, Pavel

V předložené bakalářské práci se autor zabývá tvářenou hořčíkovou slitinou AZ61 a klade si za cíl stanovení základních mechanických charakteristik, vyhodnocení struktury a anizotropie této slitiny a také vyhodnocení cyklické plasticity s možným výskytem Bauschingerova efektu. Práce je členěna obvyklým způsobem na rešerši a experiment. V úvodu práce je popsán hořčík a jeho slitiny, dále následuje teoretická část o únavovém chování a nakonec je popsána teorie týkající se Bauschingerova efektu. Tato část je zpracována obvyklým způsobem na základě zadaných literárních pramenů. Experimentální část se věnuje cílům vytyčeným v zadání. Provedení experimentů a jejich vyhodnocení je na odpovídající úrovni. Po stránce provedení práce lze vytknout poměrně velký výskyt typografických nedostatků a také chyby v číslování obrázků (kapitola 6). Velmi pozitivně hodnotím vybrané téma týkající se Bauschingerova efektu, což je téma zajímavé a přesto zde ojedinělé. Rozsah, formální náležitosti i zadané cíle práce byly splněny, proto předloženou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 58362