FROLKA, J. Generátor náhodných čísel využívající bezdrátové sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Člupek, Vlastimil

Bakalář Jan Frolka se ve své diplomové práci zabýval vývojem generátoru náhodných čísel využívající bezdrátové sítě. V práci provedl analýzu možností realizací generátorů náhodných čísel a popsal způsoby testování náhodných čísel. Následně navrhl a implementoval generátor náhodných čísel využívající informace z bezdrátových sítí. Za účelem ovládání generátoru navrhl a implementoval webovou stránku umožňující generování náhodných čísel o požadované délce, jejich otestování na náhodnost pomocí různých testů a export vygenerovaných čísel do souboru. Dosažené výsledky jsou přehledně prezentovány. Experimentální pracoviště mohlo být vyfocené a více popsané. Práce má standardní rozsah. Formální nedostatky se v práci vyskytují ojediněle. Práce s literaturou je na výborné úrovni. Výsledky práce mohou být využity ke generování klíčů, nonce či seedu pro kryptografické algoritmy. Student byl během tvorby práce samostatný a iniciativní. Největší aktivitu projevil v závěru semestru, kdy konzultoval zvolený postup a dosažené výsledky. Činnost na práci mohla být více rozložena do celého semestru.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Dvořák, Jan

Zadání diplomové práce bylo splněno. Student prostudoval zadanou problematiku a povedlo se mu navrhnout a realizovat generátor náhodných čísel za pomoci bezdrátových sítí. Kvalita práce je celkem na dobré úrovni, i když student v práci používá trpný rod i množné číslo. Odkazy na obrázky, tabulky jsou v práci nevhodně použité. V některých případech je nutné listovat několik stran, což výrazně zhoršuje čtení práce (viz kap. 5, odkaz 5.1). Dále v práci postrádám lepší oddělení teoretické a praktické části, jelikož v kap. 4 se věnuje zachytávání konkrétního provozu a jeho jednoduché analýze ale v kapitole 5 opět popisuje teorii. Podkapitoly 5.1 až 5.3 mohly být tedy přesunuty do teoretické části, případně mohly být úplně vynechány. V kapitole 5 mohlo být podrobněji popsáno vytvořené schéma spolu s diagramem. V kapitole 6 mohly být uvedeny ukázky zachycených paketů a výsledky pro jednotlivé algoritmy. Dále mi zde chybí prezentace a popis případného pracoviště použitého pro získávání dat. Vytvořená grafická aplikace působí velmi jednoduše. Student mohl prezentovat a podrobně popsat vytvořené uživatelské rozhraní, které v textu uvádí. Dále zde chybí informace o tom, jak byla aplikace vytvořena, zda obsahuje nějakou databázi nebo dodatečné funkcionality. Student mohl zahrnout i načítání jiné vytvořené posloupnosti pro potřeby testování a analýzy. Kapitola 7 popisuje testování vygenerovaných posloupností. Bohužel v této kapitole není jasné, zda se jedná o posloupnosti čísel vytvořené studentovým programem nebo jsou získané jiným způsobem. Celá tato kapitola je velmi matoucí a není zcela zřejmé jaký je její účel. Postrádám zde tedy hlubší uvedení do problematiky této kapitoly, stejně tak i lepší zhodnocení výsledků. Práci hodnotím známkou C, 70 bodů

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 151092