ŠIRŮČKOVÁ, K. Porovnání reálných a virtuálních nativních obrazů pořízených spektrální výpočetní tomografií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Marcoň, Petr

Studentka, Kateřina Širůčková, se ve své práci seznámila s problematikou spektrální počítačové tomografie. Cílem bakalářské práce bylo zjistit, jak se liší virtuální a reálné nativní obrazy případně rozhodnout, zda by bylo možné jedno měření vypustit a tím ušetřit radiační dávku. V dané tematické oblasti studentka přehledně zpracovala literární rešerši snímání a porovnávání reálných a virtuálních nativních obrazů. Z literární rešerše vyplynulo, že v dané oblasti byl částečně již podobný výzkum v zahraničí proveden. Fakultní nemocnice Brno však měla zájem ověřit dané výsledky na svém přístroji Philips IQon Spectral CT. V softwarovém prostředí Philips Spectral CT Viewer studentka na základě stanovených parametrů vybrala 20 vhodných pacientů a z obrazových záznamů vybírala data pro různé tkáně k dalším zpracování. Vytvořila databázi dat, kterou následně podrobila analýze, v níž u jednotlivých tkání a pacientů vyhodnocovala a porovnávala různé parametry, např. velikost CT čísla, SNR a CNR u reálných i virtuálních nativních obrazů. Pro srovnání dat celé množiny pak provedla statistické testy a stanovila střední hodnoty a směrodatné odchylky. Prezentační úroveň technického textu a rozsah bakalářské práce je na požadované úrovni. Studentka pracovala aktivně po celou dobu semestru. Dokud to bylo možné, pravidelně navštěvovala pracoviště Kliniky radiologie a nukleární medicíny ve FN Brno a rovněž docházela na pravidelné konzultace na VUT v Brně. Po zavedení omezení z důvodu COVID19 probíhala pravidelná elektronická komunikace. Práce obsahuje drobné formální nedostatky, například v některých částech práce studentka zvýrazňuje slovo „dávka“ kurzívou, v jiných ne. Zadání práce bylo splněno. Přístup studentky k bakalářské práci a zájem o téma hodnotím velmi kladně. Část výsledků bakalářské práce studentka publikovala na studentské soutěži EEICT, kde se v kategorii Biomedicínské inženýrství a bioinformatika umístila na třetím místě. Další část výsledků BC práce je dobrým základem pro další publikování. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji 97 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Bartušek, Karel

Bakalářská práce se zabývá porovnáním reálného nativního a virtuálně nativního obrazu pořízených metodou spektrální výpočetní tomografie. Reálný nativní obraz je v současné době využíván v diagnostice patologické tkáně, na rozdíl od virtuálního nativního obrazu, který zatím není uveden do klinické praxe. Cílem výzkumu je snížit radiační dávku pro pacienta a posoudit možnost použití jen virtuálního nativního obrazu pro vyšetřování vybraných tkání. Z tohoto pohledu jsou výsledky využitelné v klinické praxi. Téma je v současné době stále zajímavé a z hlediska zpracování obrazových dat přínosné. Odborná úroveň bakalářské práce je velmi dobrá. Bakalářská práce splnila zadání. Vychází z širší literární rešerže zkoumané problematiky. Celkově je práce napsaná dobře, s logickými návaznostmi a do dostatečné hloubky. Jsou také dostatečně podrobně definovány pojmy a souvislosti mezi nimi, včetně charakteristiky použitého přístroje. Rozsah práce je dostatečný. Formální úprava textu, grafického vyjádření i jazyková úroveň je dobrá. Jen v obr. 1.1 a obr. 5.1. je vhodnější použít formulaci „je převzato“. Vlastní přínos práce spočívá ve zpracování zvolených obrazů a provedeném statistickém vyhodnocení několika parametrů. Získané výsledky jsou podrobně popsány, na závěr práce dobře diskutovány a také porovnávány s jinými výsledky publikovanými v časopisech. Drobné připomínky: • Obr. 5.2: V popisu pod obrázkem by bylo pro lepší orientaci vhodné doplnit popis o tloušťky řezů. • Str. 47: Průměrné hodnoty relativní chyby se zdají být vysoké a jejich směrodatná odchylka je značně vysoká a převyšuje vlastní hodnotu. • Počet vyhodnocovaných pacientů není příliš vysoký a statistické výsledky to může ovlivnit. Bakalářská práce je na dobré úrovni a tématika spadá do oboru biomedicíny. Na základě uvedeného doporučuji bakalářskou práci Kateřiny Širůčkové k obhajobě a hodnotím ji 95 body.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 126730