DUNDR, J. Elektrická charakterizace organických elektrochemických tranzistorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Předmětem diplomové práce studenta Bc. Jakuba Dundra byla elektrická charakterizace organických elektrochemických tranzistorů s kanálem tvořeným materiálem PEDOT:PSS. Teoretickou část student vypracoval zcela samostatně s využitím velkého množství zahraniční odborné literatury. Tato část práce je velice rozsáhlá a přehledná. Student v úvodu popisuje a porovnává chování organických elektrochemický tranzistorů s běžnými unipolárními tranzistory. V další části se zaměřil na přípravu materiálu PEDOT:PSS a uvádí aplikační možnosti využití těchto struktur v oboru biomedicíny. Praktická část je napsána srozumitelnou formou a obsahuje několik typů experimentů, které byly klíčové pro zhodnocení chování připravených struktur. Student provedl charakterizaci velkého množství vzorků a učinil logické závěry z nasbíraných dat, čímž prokázal, že danou problematiku pochopil a výborně se v ní zorientoval. Hlavní část práce byla zaměřena na elektrickou charakterizaci organických elektrochemických tranzistorů s PEDOT:PSS kanálem vyrobených v čistých laboratořích VUT CEIEC, které mu byly dodány. Student porovnával charakteristiky struktur s rozdílným překryvem kanálu s elektrodami drain a source. Hlavní náplň práce tvořila měření a porovnávání výstupních a přenosových charakteristik a zkoumání odezvy na jednotlivé elektrické pulzy a střídavé signály. Vyhodnocení a sepsání výsledků práce proběhlo s dostatečným předstihem. Kvalita práce vypovídá o faktu, že se student v dané problematice výborně porozuměl. Formální zpracování diplomové práce je na velmi vysoké úrovni. Práce obsahuje závěry a výsledky které budou důležité pro další výzkum v tomto oboru a budou zahrnuty do plánované publikace. Vzhledem k uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky a hodnotím výslednou známkou A – 98 bodů.
Předmětem diplomové práce byla oblast organických elektrochemických tranzistorů. Student se měl seznámit s organickými elektrochemickými tranzistory (OECT) z pohledu jejich elektrických vlastností. Měl se zaměřit na metody charakterizace jejich základních elektrických parametrů ve fyziologickém roztoku. Prakticky pak měl provést charakterizaci parametrů OECT založených na polymerním materiálu PEDOT:PSS v závislosti na jejich geometrii. Úkol vyžadoval zpracování množství literatury z organické elektroniky včetně materiálů k jejich realizaci. Zde student prokázal dostatečnou schopnost orientace v zahraniční odborné literatuře a materiálech týkajících se dané problematiky. Student splnil zadání v plném rozsahu. Jednotlivé části práce uspořádal v logickém sledu tak, že na celkem 74 stranách tvoří ucelený a souvislý pohled na řešení zadané problematiky, dalších 60 stran pak tvoří přílohy. Kvalita zpracování této diplomové práce odpovídá požadovanému standardu. V teoretické části práce se student po krátkém představení tranzistorů MOSFET hlouběji zabývá základními principy funkce tranzistorů OECT a materiálem PEDOT:PSS jako jedním z možných materiálů pro jejich realizaci. Dále se student podrobněji zabývá mimo standardním využitím OECT v elektronice i využitím OECT v oblasti biomedicíny, kam je směřována aplikace tranzistorů charakterizovaných v rámci této práce. V praktické části práce student představuje vzorky pro charakterizaci a popisuje použité měřicí přístroje a provedené experimenty. Největší část práce pak tvoří vyhodnocení získaných dat, které je podpořeno dalšími 60 stranami příloh. Získané výsledky student zpracoval do tabulek a vynesl do grafických závislostí, které dostatečně a výstižně okomentoval. Z v práci uvedených skutečností není úplně zřejmé, zda vzorky studen vyráběl sám, či byl u výroby přítomen anebo zda je přímo od někoho k charakterizaci dostal. Formální zpracování diplomové práce je na dobré úrovni. Dva mnou nalezené překlepy, stylistické chyby, či nesprávné řazení citací nikterak neruší její kvalitní zpracování. Po gramatické stránce je práce rovněž na dobré úrovni. Svými výsledky práce přispívá k řešení problematiky v oblasti nositelné elektroniky a bioelektroniky. Kvalita zpracování odpovídá požadovanému standardu. Práci doporučuji k obhajobě a klasifikuji ji hodnocením A, 91b.
eVSKP id 152465