MIKLÁŠ, M. Koexistence bezdrátových komunikačních systémů a LTE v pásmu ISM [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Polák, Ladislav

Bakalárska práca sa zaoberá meraním a analýzou koexistenčných scenárov, ktoré môžu nastať medzi mobilným systémom LTE a bezdrôtovým systémom WLAN v pásmu ISM. V súlade so zadaním bakalárskej práce, študent preštudoval a definoval spoločné rádiofrekvenčné pásma, v ktorých môže dôjsť ku koexistencii medzi LTE a WLAN. V realizačnej časti práce pán Mikláš navrhol a realizoval laboratórne pracovisko na meranie a vyhodnotenie rôznych koexistenčných scenárov medzi LTE a WLAN v pásmu ISM, kde pre WLAN uvažoval technológie IEEE 802.11b/g/n. Študent zvolil vhodnú metodiku vyhodnotenia zmien vo výkonnosti systému LTE, ktorý je rušený systémom WLAN. V poslednej časti práce bola navrhnutá laboratórna úloha do predmetu Systémy Mobilných Komunikácii na meranie spomínaných koexistenčných scenárov. Celkový rozsah bakalárskej práce, spoločne s prílohami, je nadštandardný. Formálne spracovanie celej práce je na priemernej úrovni. Jednotlivé kapitoly na seba nadväzujú logicky a sú dostatočne vypracované. V texte sa vyskytuje niekoľko terminologických a gramatických chýb, ktoré však vzhľadom k rozsahu práce jej kvalitu výrazne neznižujú. Práca s dostupnou literatúrou je na dobrej úrovni. Študent pracoval samostatne a pravidelne využíval možnosti konzultácie s vedúcim práce, kde vždy prezentoval svoje najnovšie výsledky a nápady pre riešenie aktuálnych problémov pri meraní. Veľmi si cením, že pán Mikláš časť svojej práce úspešne prezentoval na študentskej súťaži EEICT 2017. Zadanie práce bolo splnené a bakalársku prácu pána Mikláša odporúčam k obhajobe. Navrhujem bodové hodnotenie B/86.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Kratochvíl, Tomáš

Úkolem studenta Michala Mikláše bylo definovat společná koexistenční pásma bezdrátových systémů WLAN 802.11x a mobilního systému LTE a to zejména v pásmu ISM. Mělo být navrženo experimentální pracoviště a vhodná metodika pro analýzu a měření koexistence těchto systémů. Student měl dále definovat a analyzovat kritické a nekritické koexistenční scénáře a vyhodnotit vzájemný vliv obou systémů na kvalitu jimi poskytovaných služeb. Současně měla být navržena nová laboratorní úloha, která by umožňovala demonstrovat vliv vzájemné koexistence studentům. Předložená bakalářská práce má nadstandardní rozsah 88 (včetně příloh). Po formální stránce jsou text a grafické výstupy na velmi dobré úrovni. Jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují a sledují linku zadání práce. Je zřejmé, že student po úvodním seznámení se systémy WLAN a LTE vykonal řadu experimentálních měření na profesionálních laboratorních přístrojích. Studentem navržené pracoviště využívá 2-kanálový signálový generátor R&S SMU200A (kanál A – LTE, kanál B - WLAN) a dále spektrální analyzátor R&S FSP3 a signálový analyzátor R&S FSQ. Student dokládá i fotodokumentaci z laboratoře. Provedená měření jsou poměrně rozsáhlá a pokrývají koexistenci systému LTE se třemi nejpoužívanějšími systémy WLAN 802.11b, 802.11g a 802.11n. Závěr experimentální práce pak přináší měření ve sdíleném bezdrátovém kanále. Součástí je pak i zadaní a vzorové vypracování laboratorní úlohy, kde mám jen jednu poznámku a to k poměrně velkému objemu navržených měření pro předmět Systémy mobilních komunikací. Závěrem shrnuji, že zadání bylo ve všech bodech splněno. Oceňuji technický přístup studenta, prokázané technické znalosti, které dokázal úspěšně převést do zajímavého souboru výsledků měření koexistence a realizace laboratorní úlohy. Současně chci poukázat na aktivitu studenta v rámci aktivní účasti na studentské soutěži Student EEICT 2017. Bakalářskou práci Michala Mikláše doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A/90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 102247