BERAN, V. Modely transformátorů pro výukové účely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Pazdera, Ivo

Student zpracovával práci samostatně a v logickém sledu. Aktivně se účastnil konzultací a snažil se ve větší či menší míře úspěšně plnit pokyny vedoucího. Student dokázal samostatně pracovat s literaturou a využívat ji k řešení cílů. Teoretické předpoklady postupně ověřoval pomocí vytvořených simulačních modelů, které dále budou sloužit ve výuce studentům pro snazší pochopení dané problematiky

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Ctibor, Jiří

Předložená bakalářská práce se zabývá realizací matematických modelů transformátorů proudu a napětí a jejich modelování v prostředí Matlab Simulink. Všechny modely vycházejí z náhradního zapojení ve tvaru gama článku a inverzního gama článku. Student se taktéž ve své práci zabýval transformací obvodových veličin v třífázovém prostoru do dvoufázového prostoru pomocí známé vektorové transformace. Díky těmto prostředkům potom pomocí jednofázového modelu je schopen provádět simulace i trojfázového transformátoru a to v libovolných zapojeních hvězda trojúhelník. Student své práci zřejmě věnoval velkou spoustu času a úsilí, velmi detailně jsou popsány jednotlivé modely a použité pomocné konstrukce, z čehož se dá usoudit, že student dané problematice rozumí. Vypracovaný model v Simulinku je přehledný a velmi pěkně udělaný a okomentovaný. Co se týče formální stránky, bylo shledáno pár drobných nedostatků, jako například citace zdrojů v textu by měly být umístěny ještě před ukončením věty tečkou. Dále je na str. 10 odkaz na rov. 10, která s diskutovanou záležitostí nesouvisí, podobně je na str. 12 mylně odkazováno na obr. 3. Za trochu závažnější nedostatek pak považuji poměrně nevhodnou interpretaci simulovaných průběhů z prostředí Matlab Simulink, doporučuji autorovi v příštích projektech exportovat data do workspace a interpretovat grafické průběhy pomocí Matlabu a zásadně na bílém pozadí. Na celkovém dojmu nepřispívá ani nečitelnost číselných hodnot na osách např. obr. 15 a 17. Za zvážení také stojí poměrně limitovaný počet použité literatury, dokonce navíc student zřejmě objevil veřejnosti utajovanou publikaci našeho oblíbeného kolegy doc. Patočky ve spolupráci s autory Duco W.J. Pulle a Rik W. De Doncker (literatura č.2). Z obsahového hlediska bych uvítal kapitolu představující čtenářovi vlastní náhradní zapojení transformátoru ve tvaru gama a inverzního gama článku, na jehož základě byl následně model sestaven. Jinak je práce obsahově vydařená a celkově zpracování práce budí velmi dobrý dojem. Student evidentně splnil všechny body zadání, včetně návodů na realizované modely a tak práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 102182