HERMÁNY, R. Lineárně polarizovaná štěrbinová anténa pracující v blízkosti lidského těla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student v bakalářské práci měl za úkol navrhnout šterbinovou anténu na bázi vlnovodu integrovaného do substrátu pracující v polovičním módu (HMSIW), která pracuje v blízkosti lidského těla. Nejdříve navrhl HMSIW, který experimentálně ověřil. Poté přistoupil na návrh šterbinové antény v pásmu 5.8 GHz. Anténa byla navržena ve volném prostoru a v blízkosti fantomu lidského těla. Měření prokázalo přesnost návrhu. V práci nechybí simulace antény v blízkosti pětivrstvého modelu ruky. Student byl v práci aktivní, hojně využíval zahraniční literaturu, pravidelně konzultoval dosažené výsledky či problémy. Formální zpracování práce je na dobré úrovni.
Cílem bakalářské práce je návrh lineárně polarizovaná antény na bázi vlnovodu integrovaného do substrátu pracujícího v polovičním módu (HMSIW) pro práci v blízkosti lidského těla pro frekvenční pásmo 5,8 GHz. Vlastní text bakalářské práce je rozdělen do sedmi kapitol. První kapitola je zaměřena na popis vlnovodu integrovaného do substrátu pracujícího v plném (SIW) a polovičním módu (HMSIW). Druhá kapitola velmi stručně popisuje princip štěrbinových antén. Třetí kapitola se zabývá náhradními modely lidského těla. Čtvrtá kapitola popisuje návrh a měření struktury HMSIW s přechody na koaxiální vedení. Pátá kapitola se zabývá návrhem a měření štěrbinové antény na bázi HMSIW. Šestá kapitola je zaměřena na zkoumání chování navržené antény v blízkosti zjednodušených modelů lidského těla. Sedmá kapitola uzavírá bakalářkou práci a shrnuje dosažené výsledky. I když je text práce napsán poměrně čtivou formou, tak z odborného hlediska se v něm vyskytuje i několik chyb a nedostatků: - na str. 13 v kap. 3 je uvedeno, že pro simulace je použit model lidské kůže o tloušťce 10 mm, relativní permitivitě 56,1 a vodivost 1,71 S/m. Uvedené parametry jsou ale zavádějící. Jednak většina lidí má podstatně menší tloušťku kůže (obvykle nízké jednoty mm) a navíc uvedené parametry nesouhlasí s těmi uvedenými v tab. 3.1. Bohužel, není zde uvedeno, pro jaký kmitočet jsou data v tabulce platná; - v kap. 5 chybí postup návrhu antény např. doprovázený mezivýsledky parametrických analýz nebo optimalizačního procesu; - v práci není uvedena fotografie realizované antény. Z formálního hlediska je práce zpracována na velmi dobré úrovni (v práci se objevuje relativně málo chyb - např. v kap. 3 nemají podkapitoly jedinečné číslování). Vzhledem k výše uvedenému a dosaženým výsledkům považuji zadání práce za splněné.
eVSKP id 93365