CIMBUREK, V. Modelování a identifikace lineárního motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Václavek, Pavel

Předložená bakalářská práce pojednává o modelování a identifikaci pohonů s lineárními motory. Jedná se o téma poměrně náročné, kdy student musel nastudovat částečně problematiku nad rámec běžného studia. Celkově lze říct, že zadání práce bylo splněno a bylo dosaženo očekávaných výsledků. Práce je pečlivě zpracována v odpovídajícím rozsahu. Student se dobře věnuje podstatným částem tématu, text je dobře srozumitelný s minimem chyb. Rovněž grafická úprava práce je velmi dobrá. Při zpracování práce student vycházel s literárních zdrojů, přičemž sám aktivně vyhledával další relevantní zdroje nad rámec těch, které byly doporučeny vedoucím práce. V rámci práce student odpovídajícím způsobem pracuje s odkazy na použitou literaturu. Výsledkem práce je model a algoritmus pro identifikaci parametrů pohonu s lineárním motorem. Výsledky práce budou využity v rámci dalšího studia a výzkumných prací v oblasti lineárních pohonů, zejména pak při výzkumu a vývoji algoritmů řízení lineárních pohonů. Během semestru pracoval student velmi efektivně, na konzultace byl vždy výborně připraven a přicházel s vlastními řešeními dílčích úloh. Student se setkal při zpracování práce s drobnými potížemi. Tou první je fakt, že v rámci současné sklady předmětů studijního programu probíhá výuka řídicích algoritmů a základů identifikace příliš pozdě a během zpracování semestrální práce a následně bakalářské práce tak musel student významnou část problematiky studovat samostatně. Druhým problémem pak bylo zpoždění výstavby pracoviště pro experimenty s lineárními pohony v důsledku omezení spojených s COVID19. Nebylo tak možné realizovat experimentální ověření a práce musela vycházet jen z modelů a simulačních dat poskytnutých dodavatelem lineárních motorů. I přes to byly cíle práce dosaženy. Celkově předložená bakalářská práce svědčí o schopnostech studenta řešit samostatně pokročilé technické úlohy, proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Veselý, Libor

Předložená bakalářská práce se zabývá tvorbou modelu lineárního synchronního motoru s permanentními magnety a návrhem algoritmu řízení. Zadání lze považovat po stránce teoretické za náročné. Práce je psaná v logickém sledu a je přehledně rozdělena do dvou hlavních kapitol, které mají odpovídající rozsah. Po formální stránce je práce na výborné úrovni. Práce s literaturou je rovněž na velmi dobré úrovni. K práci bych měl několik připomínek. V algoritmu, který zajišťuje zrušení křížových vazeb je chyba. Nelogické je významně odlišné nastavení PI proudových regulátorů, přestože dynamika regulovaných systémů je velmi podobná. Při procesu identifikace bych zvolil jiné vstupní signály. Grafy závislosti indukčnosti na proudu nezačínají od 0 A. Průběh pulsní složky momentu by bylo vhodnější vynášet v závislosti na poloze. Největším přínosem je vytvoření matematického modelu lineárního synchronního motoru s permanentními magnety. Zadání bakalářské práce bylo splněno ve všech bodech. Práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta a doporučuji ji k obhajobě. Navrhuji hodnocení B-82.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 134862