KUGLER, D. Růst organických heterostruktur na povrchu kovů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Procházka, Pavel

David Kugler se své diplomové práci zaměřil na charakterizaci růstu organických heterostrukturních vrstev nízkoenergiovým elektronovým mikroskopem v podmínkách ultravysokého vakua. Na předem připravenou monovrstvu deprotonovaných molekul karboxylových kyselin na povrchu stříbrného krystalu s (111) terminací byly deponovány molekuly pentacenu. Vzhledem ke složitosti problému je v literatuře pouze malé množství prací zaměřující se na toto téma. Student pečlivě charakterizoval proces růstu vrstev převážně nízkoenergiovým elektronovým mikroskopem, se kterým se naučil samostatně pracovat. Využil však i skenovací tunelovou mikroskopii a rentgenovou fotoelektronovou spektroskopii. Velmi musím ocenit snaživý a samostatný přístup studenta k řešení problémů a zájmem o dané téma, mnohdy značně nad rámec diplomové práce. Celkově hodnotím práci výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Novák,, Jiří

Student Bc. David Kugler se ve své diplomové práci zabýval růstem a charakterizací ultratenkých heterovrstev organického polovodiče pentacnu (PEN) na Ag(111) substrátu pokrytém monovrstvou molekuly kyseliny 1,3,5-benzen-trikarboxylové (BTB) převedené žíháním do -fáze. Depozice byla prováděna metodou růstu z molekulárního svazku v ultra-vysokém vakuu (UHV). Jednotlivé fáze růstu heterovrstev byly detailně zkoumány pomocí řady analytických metod in-situ v UHV: mikroskopie a difrakce nízkoenergetických elektronů (LEEM a LEED), fotoemisní elektronové mikroskopie (PEEM), rtg a UV fotoelektronové spektroskopie (XPS a UPS) a rastrovací tunelovací mikroskopie (STM). Přes mnohá technická úskalí, se kterými se bylo třeba dle textu při experimentech potýkat a vyrovnat, dosáhl student značného vhledu do studovaného systému. Hlavními výsledky práce jsou určení struktury -fáze BTB na povrchu Ag(111), identifikace a strukturní charakterizace etap nukleace a růstu monovrstvy a dvouvrstvy PEN na -BTB/Ag(111) a konečně určení výstupních prací u systémů Ag(111), amorfní-BTB/Ag(111), -BTB/Ag(111), monovrsva-PEN/-BTB/Ag(111) a počínající dvouvrstva-PEN/-BTB/Ag(111). Diplomová práce o 59 stranách vlastního textu je psána v angličtině. Text je plně srozumitelný, gramaticky a stylisticky na výborné úrovni a jasně a logicky strukturovaný. V textu DP se autor odkazuje na třicet čtyři citací, které patřičně doplňují důkladně napsaný teoretický úvod k práci. Obrázky a tabulky v textu jsou jasně popsány. Výsledky experimentů a jejich analýza jsou řádně a do detailu komentovány. Výsledkem je ucelený a logicky konzistentní popis studovaného systému. Připomínky: 1) Ad str.57, odst. 2 a obr. 3.33: bylo by vhodné doplnit do grafů v obr. 3.33 fity dat z UPS vedoucí k určení Fermiho meze (EF) a meze sekundárních elektronů (Esec). Dále by bylo vhodné doplnit hodnoty výstupní práce (WF) v tab. 3.1 o nejistoty. Bylo by pak možné zhodnotit výpovědní hodnotu dat, fitů a uvedených hodnot WF.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149450