HOMOLA, M. Návrh systému detekce zařízení připojených do elektrické sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Musil, Petr

Student Michal Homola přepracoval svoji diplomovou práci do finálního rozsahu 82 stran. Předložený text přepracované práce dosahuje vyšší úrovně než původní verze. Student využil čas k hlubšímu studiu problematiky, nicméně se místy dopouští chybné interpretace určitých faktů a skutečností a to v teoretické části textu. Příkladem může být kapitola 1.2.2, kde student rozebírá zdroje šumu přítomné v silnoproudém vedení. Nicméně tento popis vykazuje ve srovnání s odbornou literaturou publikovanou na toto téma značných rozdílů. Problematická je i úroveň vyjadřování (časté užití neodborných termínů) a také místy nelogická kombinace s anglickými výrazy. Student často využívá názvy a termíny, které nejsou pro řešenou problematiku typické. Kladně hodnotím podstatně lépe zpracovanou praktickou část této práce. Z textu je patrné, že student investoval podstatně větší množství času a úsilí do studia problematiky strojového učení a také se více zaměřil na analýzu vstupních dat. Výsledkem je tak propracovanější řešení, kde student rozebírá také metody vyhodnocení úspěšnosti nebo optimalizaci parametrů metod strojového učení. Po formální stránce se v textu stále vyskytují typografické chyby, problematické formátování (např. přetečení textového obrazce na straně 54) a komplikovaná skladba vět, která svojí složitostí zhoršuje čitelnost celého textu. Student v práci využívá pouze 25 zdrojů odborné literatury, zejména v úvodních kapitolách využívá jen několika zdrojů, ačkoliv obecně na téma a standardizaci PLC jsou již desítky odborných publikací. Odkazování se na odborné zdroje se mimo jiné potýká s formálními nedostatky. Oceňuji zejména studentovu sebereflexi a výraznou změnu v samotném přístupu k řešení práce. Student v tomto období aktivně konzultoval a připomínky k řešení práce průběžně zapracovával. Výstupem je tak práce na řádově vyšší úrovni než v předchozí verzi, která obsahuje řadu dříve chybějících měření, výstupů a argumentů k řešené problematice. S přihlédnutím k výše shrnutým důvodům, vzhledem k podstatné změně v přístupu studenta a následně výrazně kvalitněji zpracovanému výstupu, hodnotím tuto práci jako zdařilou s možným aplikačním potenciálem a hodnotím ji stupněm B - 80 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Kováč, Daniel

Student se ve své práci zabývá návrhem systému detekce zařízení připojených do elektrické sítě. Navržený systém, který zahrnuje předzpracování dat a pro samotnou predikci využívá pokročilé metody strojového učení, byl úspěšně experimentálně ověřen s ohledem na časovou i prostorovou variabilitu. V práci je důkladně popsána akvizice dat, vše je zde podrobně komentováno a naměřená data jsou kvalitně graficky prezentována. Na základě povahy dat student volí vhodný přístup jejich zpracování, aby mohla být využita pro klasifikaci jednotlivých zařízení. Jsou zde také jasně uvedeny metriky využité pro vyhodnocení úspěšnosti jednotlivých klasifikačních modelů a celkové výsledky jsou dostatečně diskutovány. Formální úprava technické zprávy je na dobré úrovni, především grafická prezentace dat je pak výborná. Jazyková úroveň je dostatečná, občas se však vyskytují překlepy nebo nedokončené věty. Práci je možné vytknout jistou nesourodost, kdy v teoretické části se vyskytují informace o té praktické a naopak. Celkově by práce mohla být přehlednější. Student prokázal odbornost v dané oblasti a celkově tak hodnotím práci velmi dobře.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 153905