HRBÁČEK, T. Výzkum a vývoj inovované matrice uranového jaderného paliva [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Katovský, Karel

Student Tomáš Hrbáček vypracoval pod mým vedením bakalářskou práci na téma „Výzkum a vývoj inovované matrice uranového jaderného paliva“. Konzultantem práce byl Ing. Peter Mičian. Student se při psaní práce seznámil s problematikou jaderného paliva a zpracoval přehled nových trendů ve vývoji vlastní matrice jaderného paliva. Přehled je poměrně rozsáhlý a přehledný, ikdyž není 100% vyčerpávající. V praktické části se student zaměřil na výpočetní srovnání studovaných variant s pomocí výpočetního programu UWB1. Srovnával koeficient násobení soustavy s novými druhý paliv a změny koeficientu násobení v průběhu vyhořívání. V závěru práce student stručně navrhuji směr dalšího experimentální výzkumu v této oblasti. Student i přes obtížnou situaci přistupoval k práci zodpovědně, účastnil se online konzultací i průběžných prezentací před skupinou jaderné energetiky na UEEN. Práce je formálně zpracována na dobré úrovni (student použil pokročilejší typografický systém než je MS Office), je doplněna grafy, obrázky a tabulkami. Student také použil velké množství různé odborné literatury, od odborných článků po monografie. Práce má dle mého názoru dvě slabiny – jednou z nich je úroveň použitého českého jazyka, ať už z pohledu slohového, tak gramatického. Věty mají často chybný slovosled, někdy chybí podmět či přísudek, jindy je použito chybné skloňování či časování a věty jsou tedy často obtížně pochopitelné. Gramatické chyby jsou téměř v každém odstavci. Pro další studentovu práci by měla být tato práce varováním, že by měl češtině věnovat více pozornosti a pokusil se ve svých budoucích pracích dosáhnout její vyšší kvality, třeba využitím nezávislé kontroly blízkou osobou. Druhou slabinou práce je použitá odborná terminologie, kde student často zavádí vlastní pojmy, zejména při překladech odborných pramenů z angličtiny. Tato slabina mohla být odstraněna dostudováním základní jaderné teorie, kterou student v rámci studia, bohužel, neabsolvoval. I přes uvedené slabiny konstatuji, že student splnil zadání práce a odevzdal bakalářskou práci, na kterou lze navazovat v dalším výzkumu v rámci jaderné skupiny. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji 2, C, 70 body.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Šťastný, Ondřej

Student se své bakalářské práci zabýval problematikou jaderných paliv. Stručně popsal základní způsob fungování jaderného reaktoru a design jaderného paliva. Dále se věnoval studiu alternativních druhů jaderných paliv. Rovněž studoval možné způsoby modifikace paliva za účelem zlepšení jeho provozních a bezpečnostních parametrů. V praktické části své práce zjišťoval pomocí programu UWB1 vývoj vyhořívání několika vybraných druhů alternativních jaderných paliv a výsledky porovnával s referenčním běžně používaným uranovým palivem. Rovněž stručně navrhl experimentální validaci jedné varianty zkoumaného alternativního jaderného paliva. Bakalářská práce bohužel trpí celou řadou nedostatků. Teoretická část je mírně nepřehledná. Úroveň textu trpí velkým množstvím gramatických chyb a nejasných formulací. Úvodní část práce navíc působí nekompletním dojmem. V praktické části práce sice byla provedena řada výpočtů pomocí programu UWB1, nicméně výsledky nejsou korektně prezentovány (popisky grafů nejsou použity správně a obsahují nedefinované veličiny). Návrh testovací pelety je bohužel velmi stručný. Chaotický závěr práce působí dojmem, že student neměl dostatek času na její dokončení. Nicméně i přes poměrně nízkou odbornou úroveň textu a řadu formálních nedostatků hodnotím práci s ohledem na její praktickou část jako přínosnou, a proto jí doporučuji k obhajobě a přiděluji 55 bodů/E.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 133353