UHLIAR, M. Demonstrační zařízení pro sklízení energie z vibrací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Mrnka, Michal

Úkolem studenta bylo v rámci bakalářské práce nastudovat problematiku sklízení energie z mechanických vibrací, seznámit se s moduly pro sklízení dostupnými na trhu, dále se zdroji vibrací, které by bylo možno pro demonstraci využít, a nakonec návrh demonstračního zařízení. Student zadání splnil na velmi vysoké technické úrovni. Po obecné úvodní analýze navrhl mikrokontrolérem řízené zařízení schopné měřit teplotu a vlhkost a informace vypisovat na LCD. Student dále optimalizoval firmware zařízení pro co nejmenší možný odběr a dosáhl velmi zajímavé výdrže. Výsledkem práce je tak demonstrátor, jehož elektronika je umístěna v krabičce, kterou student sám pomocí 3D tisku realizoval. Kvůli mechanické robustnosti byl piezoměnič připojen externě. Je vhodné zmínit, že práce studenta je přímo navázaná na projekt MPO TRIO a výsledky práce jsou z pohledu projektu zajímavé a budou dále využity. Co se týče negativ práce, ty souvisí výhradně s vlastním textem bakalářské práce. Student popisuje návrh zařízení poměrně stroze, v textu chybí kapitola upřesňující zadání a specifikující požadavky na demonstrátor. Dále chybí bližší popis sklízecích modulů dostupných na trhu. Často chybí dokumentace návrhu – formou obrázku/fotek, která by zjednodušila orientaci v textu a taky fotka finálního zařízení. Dojem z textu dále kazí velký počet typografických a gramatických chyb, nízká kvalita některých obrázků, nedodržení okrajů, nepřesné, resp. chybící definice a vysvětlení apod. Navzdory těmto nedostatkům a s přihlédnutím k usilovné práci studenta v průběhu semestru doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení B (80b).

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Götthans, Tomáš

Cílem bakalářské práce bylo prostudovat problematiku získávání energie z mechanických vibrací. Následně měl studen za úkol navrhnout zařízení demonstrující svoji funkci napájením MCU, LCD a čidla teploty. Druhá kapitola se věnuje výběru senzoru a naladění rezonanční frekvence. Student zvolil empirický přístup, nicméně by bylo zajímavé najít vztah mezi rezonančním kmitočtem a setrvačným tělesem na konci elastické tyče zvolené délky. Kapitola třetí se věnuje popisu usměrňovačů a měničů, nicméně je poté v další kapitole zvolen integrovaný obvod LTC3588-1 bez bližšího vysvětlení či srovnání účinnosti. Velmi kladně hodnotím i nepříznivé ukázky vlivu vibrací na samotné zařízení. Předložená práce je přehledná. Je členěná do šesti kapitol a příloh. Po obsahové stránce se diplomová práce jeví jako strohá, tento fakt však žádným způsobem nesnižuje její kvalitu. Nicméně kvalita některých obrázků je nízká. Obrázek 12. by si zasloužil citaci zdroje. V závěru je uvedeno, že byla finální konstrukce umístěna do krabičky vytištěné na 3D tiskárně. V práci však postrádám fotografii finálního výrobku. I přes výše zmíněné výtky věřím, že je práce na dobré úrovni a proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 102430