MARTINČEK, M. Kontaktovačka pro lithiové baterie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Vyroubal, Petr

Bakalářská práce pana Martinčeka se zabývá konstrukcí kontaktovačky pro lithiové baterie, primárně velikosti 18650, s požadavkem na regulaci proudu. V úvodních kapitolách nás student seznamuje s nezbytnou teorií, která se týká lithiových baterií, a to zejména způsobu jejich kontaktování. Ve stěžejní praktické části práce pak student představuje vlastní návrh řešení, včetně programové a konstrukční části, kterou i fyzicky realizuje. Dále se student zabýval i teplotním managementem zařízení a oceňuji i použití simulačních nástrojů pro analýzu generace tepla v zařízení při běžném provozu. Poslední kapitola se pak zabývá vlastním testováním a vyhodnocením, které je následně graficky i slovně diskutováno a vysvětleno. Celá práce je členěna logicky do kapitol a je využito adekvátní množství literárních zdrojů, se kterými je vhodně pracováno. Práce obsahuje minimum chyb a překlepů. Pan Martinček přistoupil k řešení své bakalářské práce svědomitě a se zájmem, pracoval samostatně a svou práci průběžně konzultoval. Na konzultace docházel připraven a konstruktivně vedl debatu k řešené problematice. Prokázal odborný a technický přístup, kdy se při konstrukci a testování potýkal s několika problémy, které dokázal vyřešit. Přínos práce vidím v praktické konstrukci kontaktovačky lithiových baterií, která disponuje regulací proudu, což komerční řešení běžně nenabízí. Cíle práce byly splněny v plné míře a vzhledem k výše uvedenému navrhuji práci hodnotit stupněm A

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Jaššo, Kamil

Bakalárska práca pána M.Martinčeka o rozsahu 40 str. textu (47 citácií) je z formálneho a odborného hladiska na dobrej úrovni a obsahuje len malé množstvo chýb, z ktorých väčšina sa týka teórie batérií. BP je logicky členená a začína teóriou lítium-ionových batérií (6str.), ktorá prechádza do teórie kontaktovania článkov (6str.). Druhú polovicu práce potom tvorí návrh a testovanie zariadenia schopného spájať Li-ion články cylindrického typu 18650, ale aj iných typov. Kladne hodnotím využitie teplotnej simulácie v programe Solidworks pri návrhu zariadenia a dodatočnú úpravu zariadenia po prvotných testoch. K práci mám nasledujúce výhrady a pripomienky: - V kap. 2.1 píšete:"Pri procese nabíjania, elektródy zmenia svoje postavenie a ióny lítia sa pohybujú opačným smerom (Obrázok 2.1)". Obrázok 2.1 ale nezobrazuje proces nabíjania. - Ďalej v kap. 2.1 máte chemickú značku pre lítium-mangán-oxid LIFEPO4 a dvakrát za sebou napísaný lítium-nikel-mangán-kobalt-oxid. - Nominálne napätie jedného 18650 Li-ion článku sa síce vo väčšine prípadov pohybuje v okolí 3,7V, ale nemusí tomu z pravidla tak byť. 18650 je tvarové označenie a nemá žiadny vplyv na napätie článku. - Rovnica 5.13 nedavá význam, kedže prúd v takom prípade vychádza vo Voltoch - V štýle hesla menej je niekedy viac je často lepšie neopisovať každý detail ako napríklad "Zariadenie sa spúšťa zmenou polohy vypínača na zadnej strane krytu." Vzhľadom k vyššie uvedeným skutočnostiam hodnotím prácu 90b (A).

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 142486