HERBRYCH, V. Elektronkový stereofonní nízkofrekvenční zesilovač ve třídě AB [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Úkolem studenta Vojtěcha Herbrycha bylo vytvořit návrh blokového schématu a obvodové struktury výkonového elektronkového stereofonního zesilovače pracujícího ve třídě AB. Předpokládaný výstupní výkon byl 2 x 20 W do 4 ohmové zátěže a zapojení mělo obsahovat přepínatelné vstupy, korekční obvody a signalizaci úrovně signálu. V návrhu mělo být zohledněno nízkošumové provedení a vysoký odstup rušivých napětí. Požadována byla dále simulace vybraných dílčích částí zesilovače, případně jeho celého zapojení. Mohu konstatovat, že předložená bakalářská práce obsahuje kompletní návrh elektronkového zesilovače tvořeného předzesilovačem, aktivním korekčním obvodem, budičem (vše s elektronkami E88CC) a fázovým invertorem (ECC85). Koncový stupeň pak používá zesilovač s dvojitou elektronkou EL34. Zásadním prvkem je také návrh napájecího zdroje a transformátoru. Zvolené řešení je poměrně standardní a vychází ze známých a dostupných zapojení, která však musel student modifikovat pro jeho vlastní konstrukci a zvolený výstupní výkon koncového stupně. Po formální stránce je předložený projekt na průměrné úrovni. Oceňuji rozsah předložené práce, kdy student představuje až 4 verze postupného návrhu. Nad rámec zadání byl do práce vložen poměrně efektní 3D model a vizualizace plánované realizace, které ilustrují promyšlený návrh zesilovače. Konstrukční podklady k realizaci návrhu jsou kompletní. Za běžné situace by byla zadáním samozřejmě požadována i konstrukce funkčního prototypu zesilovače a jeho laboratorní měření. Toto však díky letošní pandemické situaci způsobené šířením onemocnění COVID-19 nebylo možné na Ústavu radioelektroniky FEKT VUT v Brně a ani jinde realizovat. Návrh obsažený v bakalářské práci tak prozatím zůstává připraven k pozdější realizaci. Závěrem shrnuji, že zadání bakalářské práce bylo ve všech bodech splněno. Student pracoval samostatně, kdy na pravidelných konzultacích (nejdříve osobně a později i vzdáleně) prezentoval postupně dosažené výsledky i celý návrh. Oceňuji pečlivou a systematickou práci s 3D modelem a tvorbu konstrukčních podkladů. Navrhuji hodnocení A/90 bodů.
Práce se zabývá konstrukcí stereo elektronkového zesilovače nižšího výkon (do 20W) s doplňkovými obvody na indikaci úrovně a korekční zásahy do kmitočtové charakteristiky. Z textu se zdá, že student problematice rozumí a používá adekvátní pojmy. Vysvětlující popis principů je taktéž srozumitelný. Místy se objevují překlepy a gramatické chyby (shoda přísudku s podmětem), ale to občas přehlédne každý. Co mi však více vadí je, že student během výkladu necituje žádnou výchozí literaturu, o kterou se text opírá. Potom to vypadá, že popisované náležitosti vymyslel sám. Text by si zasloužil trochu profesionálnějšího formátování a uspořádání (např. V1->ECC83 na str. 27, udělal bych místo toho tabulku). Odkazování na obrázky a rovnice se nedává do hranaté závorky. Rovnice nejsou správně číslovány (není závorka). Indexy jsou nejednotně používány. Moc nechápu co znamená, že „zapojení je empirické, opět však vypočtené“ (str. 33). Byla provedena syntéza obvodu? Rezistor R1 na obr. 3-8 se také podílí na časové konstantě detektoru. Kvalita výrobních podkladů se zdá v pořádku (jen jsem si všimnul občasných malých „orphans“ vyplňujících plochu mimo cesty – je to záměr nebo nedopatření?) a je podle mne možné navržené zařízení vyrobit. Simulace však mohly být detailnější, a to ve více doménách. Především bych ověřil nastavený DC pracovní bod a AC simulaci pro kmitočtovou charakteristiku. Pak lze uvažovat i o testu výstupního RMS výkonu. To i přesto, že modely byly všelijaké – stačilo by ukázat výsledky všech pro orientaci a porovnání). Je škoda, že zařízení nebylo fyzicky realizováno, ale to není chyba studenta. Zadání bylo podle mne splněno a navrhuji hodnocení B/80b.
eVSKP id 126103