ČERMÁK, J. Modelování rušení pro xDSL [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Zeman, Václav

Student k zpracování práce přistupoval svědomitě, pravidelně docházel na konzultace, zadání práce splnil a výsledky jeho práce budou využity ve výuce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 42/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Mišurec, Jiří

Ve své diplomové práci měl Josef Čermák za úkol především klasifikovat jednotlivé typy rušení, které ovlivňují provoz DSL systémů a navrhnout pracoviště, které umožní zkoumat spektrální vlastnosti těchto systémů a jejich odolnost proti rušení. Vlastní práce má 75 stran a je rozdělena do 7 kapitol. Členění práce je provedeno vhodným způsobem a jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Ve třech úvodních kapitolách diplomant provedl souhrn známých poznatků z oblasti technologií DSL a teoretického popisu přenosových vedení. U výběrů poznatků uvedených v této části mohl student pracovat s větší rozvahou a zavést jen ty teoretické předpoklady, které jsou dále potřebné. Nad rámec zadání jsou v práci uvedeny matematické simulační modely kabelových vedení a je provedeno jejich porovnání. Tato problematika s tématem práce úzce souvisí, proto považuji její zařazení za vhodné. Další část práce se v souladu se zadáním zabývá rozborem a klasifikací jednotlivých typů rušení. Diplomant se zaměřil především na rušení přeslechy typu FEXT a NEXT, které vznikají provozem různých DSL systémů. Ostatní typy rušení jsou sice v práci zmíněny a stručně charakterizovány, ale dle mého názoru měly být podrobněji analyzovány. Návrh vlastního laboratorního pracoviště je popsán v páté kapitole. Diplomant při návrhu pracoviště vychází z doporučení ITU, což lze považovat za vhodný postup. Pro generování rušení využil programovatelný funkční generátor, který je ovládán z obslužného PC. K definování vlastních signálů vytvořil aplikaci v prostředí MATLAB. Aplikace s generátorem nekomunikuje přímo, ale je nutné data nejdříve exportovat do souboru, který se teprve načítá obslužným programem generátoru. Toto řešení je sice funkční, ale pro praktickou činnost dosti nepohodlné a nepovažuji ho za příliš šťastné. I přes uvedené výtky lze však konstatovat, že zadání práce bylo splněno a diplomant prokázal schopnost využít teoretické poznatky při řešení konkrétního technického problému.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce C 38/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 14281