KOMORA, M. Organické materiály pro molekulární kvantové bity: depozice a analýza chemického složení a morfologie vrstev [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Čechal, Jan

Bakalářská práce se zabývá depozicí a chemickou a morfologickou analýzou organických materiálů (kovových derivátů pthalocyaninu) deponovaných na povrch křemíkových substrátů pomocí tří metod: rentgenové fotoelektronové spektroskopie, rastrovací elektronové mikroskopie a mikroskopie atomárních sil. Výsledkem bakalářské práce je několik sérií vzorků, ve kterých se sleduje vliv množství deponovaných molekul a teploty substrátu. Mohu tedy konstatovat, že požadavky na bakalářskou práci byly výrazně překročeny a výsledky poslouží jako solidní základ pro další vědeckou práci. Student, Mojmír Komora, procoval samostatně, s vysokým nasazením a s nadšením pro studovanou problematiku. Po obhajobě bakalářské práce bude připravena nová série vzorků, jejichž magnetické a spinově-koherenční vlastnosti budou změřeny na partnerské instituci, University of Stuttgart, s jejímž zařízením se Mojmír Komora seznámil během své týdenní stáže již v průběhu bakalářského studia.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mach, Jindřich

Bakalářská práce se zabývá depozicí a analýzou organických materiálů pro molekulární kvantové bity v UHV podmínkách. V první kapitole jsou popsány základní principy kvantových počítačů. Kapitola je velmi dobře čtivá, nicméně velmi stručná. Dle mého názoru by bylo vhodné, kdy by se v práci nacházel přehled dosažených výsledků v oblastech kvantových počítačů a depozic organických materiálů. V kapitole jsou popisky u Obr.1.1. v anglickém jazyce a u Obr.1.2. chybí přiřazení k popisu obrázků. Druhá kapitola se věnuje teoretickému popisu ultratenkých vrstev. Kapitola je také čtivá a přehledně napsána. Bohužel i zde se nachází pár překlepů (str.10). Třetí kapitola je svým charakterem velmi podobná druhé a věnuje se přípravě ultratenkých vrstev. Autor by mohl zvážit spojení těchto celků v jeden. V této kapitole se autor dopouští drobných nepřesností jako například: spojením turbomolekulární a rotační vývěvy lze dosánout tlaku 10-4 Pa (str.11), maximální teplota užití PBN 1400oC. U obr. 3.2 je špatné označena pozice kolimátoru u efuzní cely. Dále v rámci čtvrté kapitoly autor pokračuje v popisu běžných metod sloužící k analýze ultratenkých vrstev. Zde je velmi chaoticky popsán proces zobrazování užitím detektoru BSE (str. 21) a na obr.4.5 jsou nečitelné popisky. Nicméně pěkně čtenáře zavádí do problematiky analýzy povrchu organických ultratenkých vrstev. Pátá kapitola je experimentálního charakteru a je věnována přípravě vrstev FePc. Kapitola je z hlediska experimentů velmi zajímavá, nicméně zpracování výsledů by si založilo vice pozornosti. V textu i v popisech obrázků jsou často uvedeny anglické názvy. Původ některých závislostí je zastřen tajemstvím, jako například objevení sekundárního dusíku (5.11). U měření SEM a AFM chybí označení obrázku (čtenář muže jen hádat k jakým časů naleží jaká morfologie). I přes drobné formální nesrovnalosti a chaos v prezentaci závěrečných měření, hodnotím práci za velmi zdařilou. Student musel řešit množství zajímavých problémů spojených s problematikou UHV a depozicí organických materiálů. Praktická část práce je optimálního rozsahu a velmi zajímavá. Z těchto důvodů doporučuji bakalářskou práci k obhajobě, a pokud student odpoví na doplňující dotazy, navrhuji hodnocení stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 92118