VALEČKOVÁ, V. Využití metod rozptylu světla při studiu tvorby polyelektrolytových komplexů v systému biopolymer-tenzid [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalina, Michal

Předložená diplomová práce Venduly Valečkové se zabývá studiem tvorby polyelektrolytových komplexů v systému hyaluronan a kationaktivní tenzid. Pro tyto účely byly v práci zvoleny tři různé molekulové hmotnosti hyalurovnanu a dva katioativní tenzidy (CTAB, septonex). V rámci diplomové práce byl kladen důraz zejména na využití a optimalizaci metod rozptylu světla pro účely detekce tvorby interakcí ve studovaných systémech. Výstupem z jednotlivých metod následně byly hodnoty kritických koncentrací, při kterých dochází k agregaci (tvorba sraženiny, fázová separace). Jako vedoucí musím podotknout, že se studentka tohoto úkolu zhostila poměrně dobře a svědomitě. V rámci řešení diplomové práce byla získána velmi zajímavá experimentální data, která budou sloužit jako základ pro další výzkum na FCH zejména v oblasti přípravy a charakterizace hydrogelových nosičových systému. Vzhledem k vysoké kvalitě získaných dat bych ovšem očekával jejich důslednější zpracování a rozsáhlejší diskuzi. Diplomová práce Venduly Valečkové splnila cíle, které byly stanoveny v jejím zadání. Výše zmíněné drobné nedostatky nijak významně nebrání v tom, abych práci doporučil k obhajobě a ohodnotil ji stupněm „výborně“ (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Smilek, Jiří

Závěrečná práce diplomantky Bc. Venduly Valečkové se zabývá tématikou tvorby polyelektrolytových komplexů v systému biopolymer-tenzid. Ke studiu interakce těchto dvou látek je v závěrečné práci využito metod dynamického rozptylu světla (DLS) a vylučovací chromatografie s vícenásobným rozptylem světla (SEC-MALS). Z pohledu oponenta se jedná o kvalitně sepsanou práci, která je poměrně dobře čtivá. V práci se ovšem objevují některé typografické nedostatky (např. kvalita některých obrázků, absence českých uvozovek, citace zdrojů v textu neodpovídají přehledu použitých zdrojů [37]) a v některých případech také faktické chyby (např. tvrzení na str. 14 „Polyelektrolyty jsou ve vodě rozpustné elektricky nabité makromolekuly“, což se obecně nedá tvrdit o všech polyelektrolytech). Výše zmíněné nedostatky jsou ovšem marginálního charakteru a nijak významně nesnižují kvalitu předložené práce. V kapitole Současný stav řešené problematiky bych doporučoval volit použité zdroje obezřetněji, zcela určitě by se v závěrečné práci tohoto charakteru neměly objevovat odkazy na VŠKP starších kolegů (např. [67] či jinde v textu [35]). Každopádně zbylé použité zdroje literatury jsou kvalitně zvoleny, což nasvědčuje o tom, že studentka je schopna práce s odbornou literaturou. Velmi kvituji kvalitně zvolené experimenty pro účely závěrečné práce. Kombinace obou majoritních metod je unikátní a očividně, dle naměřených výsledků, i použitelná pro účely studia tvorby komplexů biopolymer-tenzid. Výsledky experimentů jsou relativně dobře diskutovány, i když v některých případech (ovšem jen ojediněle) nejsou dedukovány závěry z měření (např. str. 41 diplomantka uvádí, že „stanovená hodnota CAC pro nízkomolekulární HA je vyšší u systému s tenzidem CTAB než v systému se Septonexem“, ovšem už se z práce nedozvídáme hypotézu, proč tomu tak může být). Co ovšem na předložené práci velmi oceňuji je vzájemná korelace dat naměřených více metodami (viz. kapitola 5.5.). I přes výše zmíněné nedostatky zastávám názor, že diplomantka Bc. Vendula Valečková vypracovala velmi kvalitní práci s množstvím zajímavých dat. Závěrečnou práci hodnotím stupněm A / výborně a zcela jistě ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 96974