VANČÍK, S. Charakterizace pracovních elektrod elektrochemických senzorů modifikovaných uhlíkovými nanomateriály [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Předmětem bakalářské práce byla oblast tlustovrstvých elektrochemických senzorů pro detekci látek v roztocích. Konkrétně se jednalo o oblast modifikace pracovních elektrod uhlíkovými nanomateriály za účelem zlepšení jejich elektrochemických vlastností. V teoretické části práce se student zabývá klasickou technologií tlustých vrstev, senzory, uhlíkovými nanomateriály, elektrochemií a elektrochemickými metodami pro stopovou analýzu látek rozpuštěných v roztocích. Celou teoretickou část zpracoval student Silvestr Vančík zcela samostatně s použitím jím vybrané i vedoucím doporučené literatury, ze které vybral a zpracoval nejpodstatnější části, které následně využil při realizaci praktické části práce. Praktickou část práce představovala modifikace standardních elektrod nejprve pomocí plazmatického čištění a následně nástřikem uhlíkových nanomateriálů s následnou charakterizací ve standardním redox roztoku ferro ferrikyanidu draselného a pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu. Veškeré výsledky přehledně zpracoval do tabulek, vynesl do grafických závislostí a učinil závěry o vhodnosti použití jednotlivých nanomateriálů pro elektrochemická měření. Student Silvestr Vančík přistupoval po celou dobu k práci na bakalářském projektu zodpovědně a účastnil se schůzek v předem dohodnutých termínech. Věnoval se řádně studiu jím vybrané i vedoucím doporučené literatury a přicházel samostatně s návrhy řešení situací a problémů. Závěrečné zpracování a sepsání výsledků do bakalářské práce proběhlo bez problému. K formálnímu zpracování práce rovněž nemám téměř žádné výhrady. Věřím, že celková kvalita práce je na dobré úrovni a že bude přínosem pro další rozvoj Laboratoře mikrosenzorů a nanotechnologií. S ohledem na uvedené skutečnosti navrhuji hodnocení A 92b.
Student Silvester Vančík se ve své bakalářské práci věnuje problematice technologie tlustých vrstev v oblasti senzorů a využití uhlíkových nanomateriálů k modifikaci pracovních elektrod tlustovrstvých senzorů. V teoretické části práce student přehledně popisuje technologii tlustých vrstev, definuje a rozděluje senzory, v kapitole věnované elektrochemii uvádí vybrané voltametrické metody a představuje redoxní reakce a jejich typy. Poslední kapitolu této části práce pak věnuje popisu uhlíkových nanomateriálů. V experimentální části práce se student zabýval modifikací povrchu tištěné uhlíkové pracovní elektrody nejdříve působením plazmatu a následně nástřikem tří různých uhlíkových nanomateriálů. Původní i všechny modifikované elektrody charakterizoval pomocí rastrovací elektronové mikroskopie a cyklické voltametrie. Výsledky svých měření student přehledně zpracoval do tabulek a grafů, vhodně je okomentoval a na závěr zhodnotil vhodnost použití jednotlivých uhlíkových nanomateriálů z hlediska elektrochemického chování. Lze tedy konstatovat, že student splnil zadání bakalářské práce v plném rozsahu. Formální stránku předkládané práce hodnotím velmi kladně, v práci jsem nenašla v tomto ohledu žádné závažné nedostatky. Z pohledu věcného bych studenta jen ráda upozornila na neúplné znění hned první podmínky pro reverzibilní elektrochemické reakce vztahující se k rozdílu potenciálů oxidačního a redukčního píku (viz str. 25), chybějící dobu působení plazmatu na povrch elektrod a neuvedení celých názvů rozpouštědel používaných k dispergaci uhlíkových nanomateriálů. K několika dalším nejasnostem se pak ještě vztahují otázky uvedené níže. Zmíněné připomínky nijak nesnižují celkovou kvalitu práce, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm A (90 bodů).
eVSKP id 94137