KISLEROVÁ, H. Analýza simulačních nástrojů podporujících Network Slicing v sítích 5G [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Úkolem bakalářské práce bylo prostudovat a analyzovat simulační nástroje podporující Network Slicing v corové části mobilní sítě 5G. Studentka dohledala pět simulačních nástrojů, kde však pouze dva z nich podporovaly techonologii Network Slicing. V tomto ohledu bych očekávala důkladnější prozkoumaní dostupných možností a také realnou instalaci jednotlivých simulátorů a jejich vyzkoušení. Teoretickou část týkající se technologie Network Slicing studentka zpracovala lépe. Vytvořený scénář má vzhledem k vybranému simulačnímu nástroji značně limitované výsledky a vytvořené grafy mají nedostatky v jejich popisu. Po formální stránce je práce zpracována na dobré úrovni. Studetka práci konzultovala pravidelně, nicméně některé připomínky nebyly aplikovány. Využitelnost výsledků a celkový výstup pokládám za méně přínosný. Bakalářskou práci však doporučuji k obhajobě a navrhuji ohodnocení D/64.
Studentka Helena Kislerová se ve své bakalářské práci soustředila na zpracování problematiky optimalizace síťových zdrojů v mobilních sítích 5G. Konkrétně byla pozornost soustředěna na možnost využití „network slicing“. Teoretická část práce obsahuje popis technologie 5G a následně diskutuje možnosti segmentování datového provozu pro různé typy koncových aplikací. Bohužel musím konstatovat, že úroveň předloženého textu je na velmi nízké úrovni. V práci jsou opomenuty klíčové rozdíly mezi jednotlivými vydáními dle 3GPP (možno prezentovat formou tabulky) a zejména rozdíly mezi jednotlivými režimy instalace 5G sítě, tzv. „Options“. Výtku mám také k ilustraci architektury 5G sítě (ať již z pohledu RAN nebo CORE), kdy studentka opomenula popis jednotlivých rozhraní mezi entitami v síti. Samotný popis přístupu pro „network slicing“ je následně popsán pouze na 2 stranách, což považuji za nedostatečné pro pochopení funkcionality a správného nastavení simulačních scénářů. V praktické části práce je pozornost soustředěna na porovnání dostupných simulačních nástrojů s možností „network slicing“. Popis, porovnání vybraných nástrojů a vytvořená simulace je bohužel nejslabší částí práce. Studentka neuvádí porovnání simulačních nástrojů z technického pohledu, popis pro jednotlivé simulátory není dle definované struktury, což znamená, že nejsou diskutovány parametry, které by bylo možné následně porovnat. Výše uvedené se následně odráží v kvalitě vytvořeného simulačního scénáře, kdy v sekci 6.2 nejsou uvedeny a diskutovány klíčové komunikační parametry jak pro RAN, tak pro CORE. Také popis vytvořených scénářů a grafů je na velmi nízké úrovni z pohledu technické diskuze. Struktura práce je zvolena vhodně, nicméně práce obsahuje řadu překlepů, přetékání textu, hovorového vyjadřování a zkratek, které nejsou vysvětleny při prvním výskytu (3GPP, STT, …). Práce také není psána v trpném rodě a reference nejsou vloženy dle výskytu v textu. Na základě výše uvedených informací hodnotím bakalářskou práci studentky Heleny Kislerové stupněm E/58 bodů a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 141237