ZARKOVIĆ, L. Auto Rate Fallback (ARF) algoritmus pro bezdrátové spojení standardu 802.11g. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Tato bakalářská práce se zabývá analýzou adaptačních algoritmů v bezdrátových sítích. K tomuto účelu byl použit program NS3. Oceňuji samostatnou práci studenta s tímto programem a při řešení bakalářské práce celkově. Zadání práce bylo z větší části splněno. Byly provedené některé testy adaptačních algoritmů, ale neukazuji úplně přesně podstatu těchto algoritmů, uvítala bych další analýzy, které lépe ukáží funkčnost algoritmů. V práci se vyskytují překlepy, místy chybí odkazy na literaturu. Název kapitoly 1.2.1 neodpovídá jejímu obsahu.
Student Luka Zarković se ve své bakalářské práci zaměřuje na problematiku implementace algoritmů Auto Rate Fallback (ARF) a Adaptive ARF (AARF) v simulačním prostředí Network Simulator 3 (NS-3). Student v teoretické části práce nazvané „IEEE 802.11 Standard“ popisuje fyzickou a linkovou vrstvu, které jsou standardem IEEE 802.11 využity. Bohužel je úroveň textu na velmi nízké úrovni, předkládané informace na sebe nenavazují a orientaci v textu ztěžuje fakt, že uvedené zkratky nejsou vysvětleny. Druhá kapitola popisuje algoritmy ARF a AARF, kdy jako zcela nedostačující považuji fakt, že jsou oba dva algoritmy a tím pádem celá druhá kapitola pouze na dvou stranách. Teoretická část práce tak zcela postrádá smysl a čtenář není seznámen s algoritmy, které se dle zadání mají implementovat v NS-3. Praktická část práce je rozdělena na dva scénáře, kdy v prvním scénáři student vytvořil velmi jednoduchou topologii pro bezdrátovou komunikaci s využitím standardu IEEE 802.11g. Vytvořená topologie využívá ukázkové zdrojové soubory v NS-3 a proto lze tuto část práce považovat pouze za informativní, kdy se student seznamuje s NS-3. V případě druhého scénáře, kdy je implementován algoritmus ARF, musím na základě poskytnutých zdrojových kódů konstatovat, že se jedná o plagiát. Student využívá zdrojové kódy poskytnuté volně v rámci dokumentace NS-3 pod GNU licencí (GNU GPLv2). Tato informace ovšem není v jeho zdrojových kódech uvedena, a navíc jsou smazány údaje o typu licence a také o autorovi zdrojových kódů. Tento fakt znamená, že student záměrně informace ohledně autorských práv vymazal, ovšem vše ostatní ponechal tj., názvy proměnných, struktura kódu atd. Výsledkem je tedy porušení licenčních podmínek. Z pohledu výstupů práce tak nevidím žádný autorův přínos. Neucelenost práce navíc dokreslují následující nedostatky: • Gramatické chyby, hovorové výrazy např. každý čtvrtletí. • Typografická nejednotnost (obrázky nejsou vloženy ve vektorových formátech). Přetékání textu. • Populárně naučné vyjadřování (IEEE 802.11 je nejoblíbenějším WLAN systémem v dnešním světě). • Chybí čárky nebo tečky v případě prostředí „itemize“. • Nevhodné vkládání referencí (odkaz na literaturu je součástí věty). Sekce 3.1 je navíc zcela bez referencí. • Zdrojové kódy by neměly být vloženy v hlavní části práce, ale v příloze. • V práci zcela chybí detailní popis ARF a AARF. • Nesrovnalosti v textu např. „Táto semestrální práce je nástroj pro lepší teoretické pochopení standardů IEEE 802.11 a adaptačních algoritmů“. Na základě výše zmíněných informací hodnotím práci stupněm F/0 a nedoporučuji k obhajobě. Navíc pokládám za důležité, aby byla studentovi vysvětlena závažnost jeho prohřešku.
eVSKP id 110226