RICHWEISSOVÁ, V. Vliv užívání přípravků s přídavkem kanabidiolu na skladbě orálního mikrobiomu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Čejková, Darina

Bakalářská práce Viktórie Richweissové se zabývá sledováním účinku používání zubní pasty s přídatkem kanabidiolu na složení orálního mikrobiomu. Práce je popsána čtivou formou na 37 stránkách textu za využití 61 literárních zdrojů. Teoretická část práce je detailně propracovaná, v případě popisu ústní dutiny překračuje rozsah bakalářské práce. V praktické části se pak studentka věnuje vlastní analýze poskytnutých dat ze 16S rDNA sekvenování pomocí balíčku QIIME 2. Tento balíček poskytuje všechny důležité postupy k analýze získaných sekvencí, taktéž i zahrnuje statistické hodnocení výstupů. Studentka balíček implementovala do svého počítače a s mírnou pomocí se ho naučila používat. Přestože výsledky pokusu nevykazují žádnou statistickou významnost používání zubní pasty s předpokládaným léčivým účinkem na skladbu mikrobiálního zastoupení v ústní dutině, studentka beze zbytku slnila požadavky kladené na bakalářskou práci. Studentka byla během roku převážně aktivní, ale očekávala bych daleko četnější konzultaci, především výsledková část se mohla rozšířit o další detailnější analýzy. Naopak bych vyzdvihla vlastní sepisování práce, při kterém byla studentka zcela samostatná. Práci hodnotím 78 body/C.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Bartoň, Vojtěch

Studentka předložila práci, kde se zabývá studiem orálního mikrobiomu při používání zubních past s obsahem kanbidiolu. Práce je vypracována na 35 stranách od úvodu po závěr a pracuje s relevatní literaturou, která je v práci správně citována. V teoretické části se zabývá popisem dutiny ústní, obvyklou skladnou orálního mikrobiomu a popisuje metody pro mikrobiomickou analýzu. V praktické části studentka představuje navržený postup pro zpracování pomocí nástroje QIIME2. Navržený postup obsahuje všechny důležité kroky, které jsou následně přehledně popsány v samostatných podkapitolách. Zdůvodnění nastavení některých parametrů by si zasloužilo podrobnější popis. Na základě bakteriální kompozice vzorků, lze usuzovat, že používání zubní pasty nemělo na složení mikrobiomu vliv. Toto tvrzení je podpořeno následnou analýzou alfa a beta diverzity pomocí Simpsonova indexu a UniFrac metody. V práci chybí podrobnější popis vstupních dat, zejména pak popis sekvenačního postupu – množství readů, jejich kvalita, jejich překryv. Také popis způsobu odebírání vzorků není blíže specifikován. Z těchto důvodů nelze vyloučit zkreslení v prvotní fázi experimentu. Vzorky jsou hodnocené jako celek a sledované jsou pouze rozdíly mezi časovými úseky, nikoliv mezi jednotlivci samostatně. Součástí práce by měla být také kompletní programová část, ze které by bylo možné zjistit nastavení jednotlivých kroků postupu, které nejsou v práci zmíněny. Celkově je práce po formální stránce na dobré úrovni, studentka využívá relevantní odbornou literaturu. Závěry práce považuji za srozumitelné a dobře prezentované. Až na drobné výtky práci hodnotím stupněm B/80b.

Navrhovaná známka
B
Body
80

eVSKP id 142081