CHMELÍK, Š. Stereo audio výkonový zesilovač ve třídě AB [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Brančík, Lubomír

Student měl za úkol navrhnout a zkonstruovat stereo audio výkonový zesilovač ve třídě AB s výstupním výkonem cca 2 × 80 W, včetně vhodného korekčního předzesilovače a napájecí jednotky. Dílčí části zapojení měly být simulovány v PSpice a srovnány s výsledky měření na realizovaném funkčním vzorku zesilovače. Mohu konstatovat, že student zadání bakalářské práce splnil. Po úvodu do problematiky výkonových zesilovačů, jejich klasifikaci a přehledu nejdůležitějších parametrů, je uvedena obecná bloková struktura výkonového zesilovače a postupně diskutovány jednotlivé částí. Předzesilovač je navržen na bázi integrovaného obvodu firmy National Semiconductor zapojeného dle doporučení výrobce. Koncový stupeň je navržen na bázi diskrétních součástek, zapojení je však většinově převzato z literatury. Student uvádí, že provedl jeho modifikaci vzhledem k zadanému výstupnímu výkonu, což však nedokládá patřičnými výpočty. Napájecí zdroj je tvořen jednotkou pro výkonový zesilovač a jednotkou pro předzesilovač. Zde je proveden výpočet parametrů toroidního transformátoru, navrženo je i chlazení výkonové části s použitím tichého ventilátoru. Zařízení je doplněno indikátorem vybuzení reproduktorů. Simulována byla pouze funkce koncového stupně v kmitočtové oblasti, s uspokojivým výsledkem, absenci simulací předzesilovače student zdůvodňuje nedostupností modelu integrovaného zesilovače pro PSpice. Většina parametrů však byla měřena na zhotoveném a oživeném funkčním prototypu, s velmi dobrou shodou s katalogizovanými charakteristikami. Po formální stránce mám několik výhrad, např. psaní fyzikálních jednotek kurzívou, používání nevhodného znaku pro násobení ve vzorcích (symbol se spíše používá pro konvoluci), popisy v obrázcích jsou často nevýrazné a špatně čitelné, absence fotodokumentace zhotoveného zesilovače, aj. Závěrem chci konstatovat, že i přes výše uvedené nedostatky považuji bakalářskou práci za solidně zpracovanou, student prokázal zájem o řešenou problematiku a dobře se v ní zorientoval. Práci doporučuji k obhajobě, s hodnocením B/83 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
83

Posudek oponenta

Šotner, Roman

Student se zaměřil na návrh a výrobu stereo korekčního předzesilovače a zesilovače ve třídě AB s výstupním výkonem 2x80 W včetně napájecí části. Student připravil blokovou koncepci zařízení, která obsahuje napájecí část, předzesilovač a koncový stupeň. Student převzal doporučená hotová zapojení (např. obr. 12) bez detailnější diskuze principu jednotlivých částí obvodů. Návrh zdrojové části byl proveden detailněji včetně výpočtů. Z jaké literatury bylo vycházeno při návrhu zdrojové části (a trafa) však není jasné. Tato část obsahuje empirické vztahy a mnoho konstant, které je nutné vztáhnout k nějaké literatuře. Použitá literatura by měla být více citována v textu práce. Podobně v části pojednávající o návrhu chlazení. Výsledkem návrhu by měl být konkrétní typ chladiče, o tom však není zmínka. Zapojení koncového stupně bylo podrobeno simulacím. Nedostupné modely některých prvků byly pro simulaci nahrazeny modely obdobných a dostupných alternativ s blízkými parametry. Uvedené výsledky bohužel naznačují, že byla analyzována pouze kmitočtová charakteristika, přičemž simulace umožnuje zjistit i předpokládanou úroveň citlivosti, převodní charakteristiky (AC), spektra a THD – prakticky všechny parametry zjišťované měřením. Měření zařízení potvrdilo jeho funkčnost. Bylo by vhodné simulované a měřené parametry porovnat v jednom grafu (2 odlišné křivky). Porovnání očekávaných (datasheet), simulovaných a experimentálně získaných údajů není provedeno zrovna pečlivě (pouze několik slovních zmínek). Porovnání vlastností s parametry katalogu by bylo vhodné provést tabulkou. Uvádím i nějaké formální připomínky. Místy chybí údaj v závorkách, který student zřejmě zapomněl doplnit (např. str. 18). Místy chybí čárky ve větách. Není vhodné označovat DC napětí (UCE pro TIP2955 a 3055) stejně jako vstupní napětí (Uin, str. 39), 90W je zřejmě výkonová ztráta ne výkon – pozor na správný výklad některých pojmů. Místy chybí v textu některé docela podstatné údaje. Např. typ usměrňovacího můstku, který byl použit ve zdroji, je zmíněn až na str. 61 (přílohy). Hodilo by se uvést fotografii zhotoveného zařízení. Zadání práce bylo splněno, práce je napsána celkem srozumitelně a vypadá, že se student v problematice audio zesilovačů celkem dobře zorientoval. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 85956