STUCHLÍK, P. Konstrukční návrh malé stolní kotoučové pily [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Pavlík, Jan

Obsahem předložené práce bylo, na základě provedené rešerše, zpracovat konstrukční návrh stolní kotoučové pily. V rámci rešerše se autor stručně zabývá rozdělením, popisem kladných a záporných vlastností. Tyto jsou vhodně doplněny tabulkou základních parametrů několika vytipovaných produktů a ilustrativními obrázky. Cílem rešerše mělo být nejen získání základních parametrů, pracovních rozsahů, atd., ale rovněž i detailnější pohled na řešení hlavních konstrukčních uzlů. Tyto by poskytli autorovi větší bázi variant řešení pro další zpracovávání konstrukčního návrhu. Další část práce je zaměřena na výběr koncepce pily, typ pohonu, atd. Dále autor navazuje prezentací vlastního konstrukčního řešení stroje, které je v závěru doplněno některými základními výpočty pro dimenzování a kontrolu konstrukce. Přesto, že autor se při výběru pil v rešerši pohybuje ve vyšší třídě tohoto nářadí (Bosch, Makita, atd.) užitá konstrukční řešení spadají do opačného oblasti spektra. V rámci návrhu zařízení mohli být lépe uplatněny principy ergonomie a především bezpečnosti.Práci je možné přes zmíněné nedostatky doporučit k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Vetiška, Jan

Předložená bakalářská práce má v zadání stanoveno pět úkolů. První s názvem důkladná analýza problematiky je popsána v kapitole jedna, kde jsou ukázány dva funkční principy s krátkým popisem jejich vlastností. V této kapitole bych očekával např. i rozbor řezného procesu a další. Druhý bod je řešen v kapitole dvě a tři, kde je popis jednotlivých komponent malé stolní kotoučové pily. Je škoda, že zde není naznačeno několik variant řešení, ze kterých by se jedno dle kritérií vybralo. Třetí dílčí úkol je řešen v druhé části kapitoly tři, kde je popsán CAD model výsledného návrhu. Čtvrtý bod zadání je výpočtová dokumentace je v kapitole čtyři. Zde jsou provedeny výpočty jednotlivých částí navrhovaného stroje. Zde bych očekával i základní MKP analýzy, které jsou v dnešní době běžnou součástí CAD systémů. Poslední bod je splněn přiloženou výkresovou dokumentací. Celkově se návrh stroje jeví jako velmi poddajný. Tyto slabiny návrhu by odhalila MKP analýza. A dále bych návrhu vytknul zvolený typ pohonu, protože má malé otáčky a nevyužije tak naplno možností řezného nástroje, pro který je stroj konstruován. Práce s literaturou je na dostatečné úrovni. V textu práce se vyskytuje celá řada stylistických chyb. V kapitole Úvod je text zarovnáván doprava a ve zbytku práce je text zarovnáván do bloků. V celé práci chybí číslování rovnic. I přes nedostatky práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 92560