KOROLEVA, A. Interaktivní webové aplikace pro podporu výuky teorie barev [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Studentka Anfisa Koroleva pracovala na výukových aplikacích, které se týkají témat z oblasti zpracování obrazu. Tento posudek se týká dopracované verze bakalářské práce, která původně v červnu 2021 nebyla obhájena. Mezi červnem a datem odevzdání se mnou studentka dostatečně komunikovala a dopracovala/přepracovala jak řadu míst v textu, tak co se týká implementace apletů v JavaScriptu. Práce je celkově na dobré úrovni. Jazyková stránka je uspokojující, ačkoliv stále najdeme místa, z nichž je vidět, autorka že není rodilá mluvčí. Dobrou úroveň má práce i po grafické i typografické stránce. Plynulost čtení kazí jen občasné překlepy. Hlavní část textu tvoří jedna teoretická a jedna praktická kapitola, což je málo, ale vzhledem k jejich vhodnému podčlenění se mi to zdá dostačující. Konkrétnější připomínky: • Autorka nediskutuje nemožné kombinace parametrů modelů. Např. ve vztahu YCbCr a RGB. V apletu Míchání barev tyto kombinace nefungují (např. YCbCr trojice 215 16 113 vyústí v RGB 209 255 7, ale jakmile se klikne do RGB, jeho parametry se skokově změní, aniž by se pohnulo sliderem). • Aplet Míchání barev nepočítá dobře s prostorem LAB. Např. souřadnice LAB 5 0 0 odpovídají HSI 0 25 1, trojice 6 0 0 odpovídá dle appletu HSI 0 0 1, trojice 7 0 0 odpovídá 0 0 1, ale trojice 8 0 0 odpovídá 0 14 1. • Čtvrtý aplet je v aktuální verzi práce dokončený a použitelný pro účely výuky. • Zejména v oblasti přepočtu spektra na souřadnice XYZ vnímám v textu rezervy plného pochopení problematiky. Např. pro účely obrázku 2.7 je ireleventní, jaký je zvolen pozorovatel, studentka tento parametr však přesto uvádí. • Závěr si dovedu představit formulovaný vhodněji, nyní je to vlastně Úvod v minulém čase.
Bakalářská práce se zabývá implementací HTML appletů pro demonstraci operací nad barevným prostorem. Teoretická část je věnována popisu jednotlivých barevných prostorů, jejich vzájemnou konverzí, nepravým barevám a pseudobarevám. V praktické části jsou pak realizovány čtyři webové applety, které demonstrují vybrané operace s barevnými prostory. Zadání práce považuji za splněné. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Realizované applety jsou funkční a pro demonstrační účely přehledné a srozumitelné bez nutnosti složitého studia jejich chování. V práci bych uvítal rozšíření demonstračních funkcí appletů, např. zobrazení pozice bodu v daném barevném prostoru definované příslušným prostorovým tělesem.
eVSKP id 136705