KOČENDOVÁ, K. Detekce chůze a stanovení počtu kroků s využitím chytrého telefonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Studentka se v rámci své bakalářské práce zabývala moderní oblastí využití chytrého telefonu pro detekci chůze a počítání kroků. V úvodní části práce jsou popsány možnosti záznamu fyzické aktivity nejen pomocí chytrého telefonu. Následuje popis mobilních aplikací – krokoměrů a aplikací pro snímání surových dat ze senzorů telefonu. Některé z nich studentka následně využila v praktické části. V rámci praktické části studentka navrhla tři algoritmy pro detekci chůze a běhu. Algoritmy jsou řádně popsány včetně blokových schémat a ukázek detekce. Drobné výhrady mám k vzorci (8), kde by se alfa i beta měly rovnat a ke schématu 3.11, kde jsou ve druhé podmínce zaměněny R a R s pruhem. Jedná se zřejmě o překlepy, protože v kódu je to implementováno správně. Dále studentka popisuje dvě metody pro počítání kroků. Následně je provedena tříkroková optimalizace detekce chůze a také optimalizace počítání kroků. Studentka nasnímala 6 trénovacích signálů a 10 testovacích signálů na 10 dobrovolnících pomocí dvou telefonů (celkem tedy 26 signálů). V rámci práce byla otestována přesnost mobilních aplikací – krokoměrů a fitness náramku Fitbit. Dále byly otestovány vlastní algoritmy a stanovena přesnost detekce snímaných aktivit a počítání kroků před i po optimalizaci. Výsledky jsou přehledně zpracovány a diskutovány. Je také srovnána přesnost stanovení počtu kroků pomocí aplikací, Fitbit náramku a vlastních algoritmů. Nad rámec zadání bylo provedeno měření délky kroku, které je důležité pro stanovení ušlé vzdálenosti. Měření bylo provedeno na dynamickém chodníku Zebris a účastnilo se ho celkem 16 dobrovolníků. Výsledky jsou rovněž dobře popsány a diskutovány. Studentka k práci přistupovala aktivně a zodpovědně, což dokládá vysoká formální i obsahová úroveň práce. Práce je psaná čtivě a obsahuje minimum překlepů. Výhradu mám pouze k seznamu literatury, který má nekonzistentní formátování a u některých zdrojů (webové stránky) chybí autor a název. Zadání práce bylo splněno nad rámec povinnosti.
Studentka nastudovala a v práci popsala problematiku zaznamenávání fyzické aktivity člověka se zaměřením na chytré telefony a mobilní aplikace. Studentka navrhla a realizovala několik vlastních metod pro detekci chůze a běhu a pro počítání kroků. Metody důkladně otestovala a následně optimalizovala. Ve finále provedla srovnání s jinými známými aplikacemi. Zadání bakalářské práce tak považuji bezezbytku za splněné. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Práce je psána pečlivě, obsahuje kvalitní obrázky, má dostatečný rozsah i seznam literatury. Vytknout mohu pouze drobné překlepy a některé závorky psané kurzívou. Po odborné stránce je práce na vynikající úrovni. Metodika je dobře vysvětlená a podrobena rozsáhlé statistice. Oceňuji také testování a srovnávání různých přístupů a jejich optimalizaci. Dosažené výsledky jsou velmi dobré. Po odborné stránce nemám práci co vytknout. Celkově tuto bakalářskou práci hodnotím stupněm výborně / A.
eVSKP id 110508