PELÁNOVÁ, L. Vliv různých kosmetických polysacharidů jako prebiotik na mikrobiom kůže [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Němcová, Andrea

Předložená diplomová práce Bc. Lenky Pelánové je zaměřena na vliv kosmetických polysacharidů jako možných prebiotik pro mikrobiom kůže. Cílem práce bylo zavést vhodnou izolační metodu pro stěry z kůže, která následně umožní rychlý a jednoduchý důkaz inhibice nebo nárůstu sledovaných mikrobiálních druhů kožního mikrobiomu po používání kosmetických polysacharidů pomocí molekulárních technik. V teoretické části práce byla sepsána přehledná literární rešerše zabývající se danou tematikou. Popisuje samotnou kůži, kožní mikrobiom, možnou kožní dysbiózu, a také kosmetické polysacharidy a využité molekulární metody s použitím řady publikací. V rámci řešení praktické části práce byla nejdřív sledována antimikrobiální aktivita použitých kosmetických polysacharidů na vybrané druhy bakteriálních mikroorganismů. Dále pak byl sledován vliv polysacharidů na různorodost mikrobiomu po týdenní aplikaci na kůži respondentů pomocí molekulárních technik. Studentka zpracovala rozsáhlou a časově náročnou práci. Získané množství výsledků následně vhodně vyhodnotila a interpretovala. Při vlastním sepisování práce případné připomínky adekvátním způsobem zapracovala. Přes prvotní konzultační problémy a časově horší organizaci dílčích úkolů, musím ocenit aktivní přístup studentky k závěru řešení diplomové práce. Veškeré dílčí cíle práce byly splněny, práci hodnotím známkou výborný (A) a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Brázda, Václav

Ve své diplomové práci se věnuje Bc. Lenka Pelánová studiu vlivu polysacharidů na mikrobiom kůže. Práce je dobře rozvržena a přehledně zpracovaná, úvod na 14 stranách, cíle práce jsou definovány a splněny, experimentální část je rozpracovaná na 40 stranách a velmi přehledná. V rámci antimikrobiální aktivity mi chybí využití kontrolní látka, která ověřeně inhibuje růst baktérií, aby se ověřila funkčnost prováděného testu. Slabinou práce je, že výzkumu se účastnily pouze dvě respondentky a nebylo tedy možné výsledky statisticky vyhodnotit. Nicméně studentka zpracovala velké množství vzorků, které analyzovala pomocí PCR a qPCR a získala tak cenné a originální výsledky, které mohou sloužit jako pilotní práce pro další výzkum v této oblasti. Práce je hezky graficky zpracovaná, jen bych upozornil na nutnost nezasahovat popisky do oblasti prezentovaných gelů. Zásadou je vždy mít popisky mimo získaný výsledek. Celkově práci hodnotím B a doporučuji k obhajobě. K práci mám následující dotazy: 1. Jakou metodou byla hodnocena intenzita proužků na agarózových gelech (např. obr. 47, 51, 54)? Jak by se daly výsledky těchto gelů objektivizovat a proč nebyla použita denzitometrie? 2. Jaký je mechanismu účinku vlivu testovaných polysacharidů na testované baktérie? 3. Jaké další látky se používají v kosmetických výrobcích s označením Nanomoist a PoLevan S a mohou tyto další látky také interagovat s mikrobiomem kůže?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 131502