MARTINŮ, Ž. Extrakce a klasifikace síňové aktivity z intrakardiálních elektrogramů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Studentka Žaneta Martinů se ve své práci věnuje segmentaci síňové aktivity v intrakardiálních záznamech a klasifikaci segmentovaných elektrogramů pomocí metod učení bez učitele. Práce obsahuje kvalitní rešerši z oblasti snímání a analýzy signálů z intervenčního elektrofyziologického vyšetření. Praktická část bakalářské práce je svým rozsahem 43 stran vysoce nadstandardní. Studentka implementovala algoritmy pro filtraci, detekci a rozměření síňových elektrogramů. Jednotlivé kroky jsou srozumitelné popsány a parametry algoritmů zdůvodněny. Dosažené výsledky jsou nadprůměrné. V navazující části se studentka věnuje extrakci příznaků vhodných pro klasifikaci elektrogramů. Příznaky obsahují vhodně zvolená napěťová a časová kritéria, jejichž extrakce vyžadovala mj. dodatečnou detekci komorové aktivity. Klasifikace elektrogramů je provedena pomocí shlukovací metody K-means v kombinaci s post-hoc vizuální analýzou výsledných shluků. Jednotlivé kroky shlukování a analýzy jsou adekvátně zdůvodněny včetně statistické analýzy získaných výsledků. V obsáhlé diskusi nechybí důležitá provázanost dat s fyziologickou interpretací. Práce je čtivá, srozumitelná a vhodně rozčleněna do jednotlivých kapitol. Typografická úprava odpovídá běžným standardům. Studentka pracovala s vysokou mírou samostatnosti v průběhu celého roku. Konzultovány byly primárně záležitosti koncepčního charakteru. Zadání je splněno v plném rozsahu. Práci studentky považuji za vynikající a nemám k ní žádných výhrad. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením 100 bodů.
Studentka Žaneta Martinů předložila bakalářskou práci zabývající se extrakcí a klasifikací síňové aktivity z intrakardiálních elektrogramů. Práce je dlouhá 56 stran (úvod až závěr). Je členěna do 7 hlavních kapitol. Práce nemá striktně oddělenou teoretickou a praktickou část, což ale nikterak neruší. Autorka plynule přechází mezi popisy jednotlivých metod a jejich praktickým využitím. Začátek práce se věnuje popisu arytmogeneze supraventrikulárních tachykardií a principům zpracování EKG signálů. Návazné kapitoly se věnují extrakci síňové aktivity a klasifikaci síňového rytmu. V extrakci síňové aktivity dosahuje navržený algoritmus v kontextu analyzovaného problému dobrých výsledků. Klasifikace síňového rytmu je velmi detailně popsána a diskutována. Autorka práce se v celém textu vyjadřuje vysoce odborně a dokazuje detailní porozumění problematice. K obsahové stránce nemám žádných námitek. Z formálního hlediska je práce na vysoké úrovni. Celkově se velmi dobře čte, kapitoly na sebe logicky a plynule navazují, občas překvapí přechod z trpného rodu do ich-formy. V textu se vyskytuje minimum překlepů a gramatických chyb. Některé převzaté obrázky by si zasloužily větší kvalitu. Obrázky vygenerované z prostředí MATLAB by mohly být ve větším formátu, s většími popisky os a výraznějšími grafy. V úvodu práce je zaměněna “bakalářská” práce za “semestrální”, dále v textu není zavedena zkratka “bpm”. U vzorce 3.1 chybí popis. Všechny uvedené formální nedostatky jsou však minoritní a nikterak nesnižují vysokou kvalitu práce. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A/95 bodů.
eVSKP id 134389