PINĎÁK, M. Víceúčelový zdroj pro napájení galvanizační lázně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Autor se v bakalářské práci zabývá návrhem a realizací víceúčelového zdroje pro napájení galvanizační lázně. V rámci práce byl navržen a realizován univerzální čtyřkvadrantový měnič, který bude primárně sloužit k napájení galvanizační lázně. Student si během řešení práce osvojil znalosti v oblasti návrhu výkonových částí měničů, řídicích obvodů a samotného řízení měničů v prostředí LabVIEW. Během řešení přistupoval k práci velmi zodpovědně a aktivně. Navrhl a realizoval čtyřkvadrantový měnič, který posléze uvedl do plně funkčního stavu, a tím splnil všechny body zadání. U studenta oceňuji především samostatnost a schopnost řešit problémy, které se během realizace zařízení objevily.
Cílem bakalářské práce bylo navrhnout a realizovat čtyřkvadrantový DC/DC měnič bez transformátoru (čtveřice tranzistorů pracujících jako plný most) pro účely přepínání polarity a případně řízení velikosti stejnosměrného napětí. Součástí řešení jsou i řídicí a budicí obvody a také řídicí software v prostředí LabVIEW. Věcné hodnocení: Návrhové postupy a myšlenky jsou v práci prezentovány smysluplně a z popsaných výsledků (včetně fotografií hotového výrobku) je vidět, že zadání práce se podařilo úspěšně a beze zbytku splnit. Z věcného hlediska mám tyto drobné výhrady: 1) Vlastní návrh měniče začíná výběrem tranzistorů a dimenzováním jeho chladiče. Přitom v této fázi práce není jasné, jaký typ měniče je vlastně použit, výslovně to není nikde uvedeno. Čtenář tak může nabýt mylné představy, že půjde o nějaký spínaný zdroj (tj. bude obsahovat nějakou tlumivku případně i transformátor) a nikoliv o určitý tranzistorový „přepínač“, byť s možností eventuálního PWM řízení. To je trochu matoucí. 2) V kap. 5.1.3. se pojednává o dimenzování budičů. V rovnici (5.1.3-1) je vypočten potřebný špičkový proud koncového stupně budiče 3,15A, vzápětí je však uvedeno použití hradlového rezistoru 15Ohm, čímž je omezen špičkový nabíjecí proud hradla na 1A (při napětí 15V). 3) Zapojení na Obr. 5.2.1-1 by bylo vhodnější nazvat kaskádou invertorů, nikoliv napěťovým sledovačem. Nedostatky nejsou závažného charakteru, naopak je třeba ocenit velké množství práce, které bylo odvedeno a zejména její výsledek v podobě zdařilého výrobku. Formální hodnocení: Práce má kvalitní grafickou podobu, je psána kultivovaným jazykem. Jazykové chyby se vyskytují ojediněle. Obrázky jsou kvalitní, evidentně autorovy vlastní a s jednotným stylem – nikoliv okopírované přejaté obrázky různého stylu. Celkově práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení výborně.
eVSKP id 91245