HEGER, K. Volba vhodné komerční elektroniky pro vibrační generátory VUT [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Hadaš, Zdeněk

Předkládaná práce se zabývá rešeršní studií vhodné komerční elektroniky pro "energy harvesting" zařízení, která se běžně označuje jako "power management". V práci je popsán vibrační generátor vyvinutý na VUT, pro který se hledá vhodná elektronika, která by dokázala využit jeho přednosti. V práci je popsán celý "energy harvesting" systém i jednotlivé jeho komponenty a na základě simulačního modelu chování generátoru je vytvořen model výkonové elektroniky a analýzováno chování generátoru pro různé amplitudy buzení vibracemi. Závěrem jsou v práci doporučeny konkrétní výkonové prvky pro tuto aplikaci. Předkládaná práce je logicky uspořádána a celkově je na vysoké úrovni. Cíle práce byly splněny a student prokázal schopnost samostatného řešení problémů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Andrš, Ondřej

Předložená bakalářská práce se zabývá volbou komerční elektroniky pro vibrační generátory na VUT. V úvodu práce je popsán vybraný vibrační generátor, pro který má být elektronika určena. V souvislosti se stanovenými cíli bakalářské práce se autor zabývá rešerší produktů power managementu, včetně popisu jejich funkce. V této části postrádám přehled celkových parametrů popisovaných zařízení. Pro jaké generátory je lze použít, případně jaké mají vstupní a výstupní napětí a proudy. Rovněž zde nejsou uvedeny skutečně komerčně dostupné řešení, ale řešení spíše z vědecké a akademické sféry. V další části práce autor prezentuje simulace prováděné na vybraném vibračním generátoru. V rámci simulací použil model generátoru, jehož vlastnosti nejsou dále specifikovány. Autor konstatuje, že mu byl model poskytnut, bez příslušného odkazu. K použitému modelu připojil AC-DC usměrňovač, u kterého neuvádí přesné parametry použitých součástek. Získané simulační výsledky proto považuji spíše za orientační. V závěru práce autor prezentuje výběr komerční elektroniky pro jednotlivé provozní stavy vibračního generátoru. Samotný výběr se omezuje pouze na výběr vhodného integrovaného obvodu, který má být pravděpodobně klíčovou součástkou elektroniky. Bližší návrh elektroniky zde není proveden. Formální a grafické zpracování celé práce je na dobré úrovni. Jediným doporučením by mohlo být zlepšení kvality některých obrázků a tabulek. Rozsah řešeného tématu je odpovídající pro ověření odborných schopností. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 50282