ZÁVORKA, R. Měření teploty snímačem PT100 pro letecké aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student se ve své bakalářské práci zabývá návrhem a realizací zařízení pro měření teploty pomocí snímačů PT100 ve formě testovacího přípravku, který zároveň splňuje podmínky vybraných článků letecké normy RTCA/DO-160G. Student se věnoval řešení projektu rovnoměrně po oba semestry, na konzultace docházel pravidelně. Odevzdaná práce má solidní formální úroveň a obsahuje všechny potřebné informace (schémata, motivy desek, seznam součástek, software) pro další využití navrženého řešení. Student se seznámil s principy poměrového měření a na základě požadavků na odolnost navrhl zapojení přípravku, který je využíván pro testování obvodových zapojení a součástek v rámci společného projektu s průmyslem. Navržené zapojení realizoval a vytvořil jednoduchý firmware pro mikrokontrolér. Výsledkem je funkční přípravek, se kterým byla provedena požadovaná měření. Jako velmi přínosné hodnotím zejména ověření parametrů ochranných diod, které odhalilo zásadní rozdíly mezi stejnými typy od různých výrobců. Na druhou stranu v práci postrádám hlubší rozbor možných chyb měření a preciznější řešení detekce poruchových stavů čidla a analogového řetězce. Na závěr mohu konstatovat, že student zadání práce splnil a navrhuji bakalářskou práci k obhajobě.
Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem a realizací systému měření teploty vyhovující leteckým aplikacím. V teoretické části se autor zabývá dostupnými metodami pro měření teploty a prezentuje požadavky na návrh zařízení dle normy RTCA DO-160G. Ve druhé části práce se autor zabývá podrobným rozborem obvodového zapojení jednotlivých bloků s ohledem na požadavky prezentované v úvodní části práce. Samotný návrh zařízení je doplněn o nezbytné obvodové výpočty. Tato část rovněž řeší problematiku svodových proudů zahrnující jak chybový model, tak praktické ověření teoretických předpokladů. V poslední řadě autor v této kapitole řeší možnost vzniku a detekci poruchy v měřící smyčce zařízení. Následuje kapitola, která popisuje hardwarovou i softwarovou realizaci měřicího zařízení. V poslední části autor prezentuje své experimentálně dosažené výsledky včetně několika zkoušek elektromagnetické kompatibility a teplotní odolnosti testovaného zařízení. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni a celkově práci hodnotím jako velmi zdařilou. Drobnou výtkou mohou být snad jen drobné nedostatky formátovacího charakteru. Proto práci navrhuji k obhajobě s celkovým počtem 91b.
eVSKP id 110416