PROCHÁZKA, V. Modelování PLC komunikačního systému pro zajištění spolehlivosti komunikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Mlýnek, Petr

Student průběžně využíval konzultace, prokázal jistou samostatnost při řešení zadaného úkolu a využil dostatečně možnou literaturu. Zadání práce považuji za splněné. Některé výsledky práce, ale vyžadují trochu detailnější rozbor, především průběhy frekvenčních odezev. Práci chybí podrobnější odvození některých výsledků, jako například výpočet ABCD matice pro dvě odbočky. Dále navrhuji při prezentaci říci jaký typ kanálového kódováni byl použit při porovnání bitové chybovosti jednotlivých modulací. Navrhuji hodnocení A/90.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury A 10/10
Formální zpracování práce A 19/20
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Splnění zadání B 41/50
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Mišurec, Jiří

Diplomová práce je spíše teoretického charakteru a je zaměřena na modelování komunikačního kanálu. Výsledkem měl být model vytvořený ve vhodném programovém prostředí. Byla vytvořena řada programových skriptů pro Matlab. Teoretická část je zaměřena na problematiku PLC jako technologie a popis rušení, které v těchto sítích se vyskytují a ovlivňují datový přenos. Chybí mi nějaký rozbor a studium literatury, zaměřené vysloveně na modely, modelování silnoproudých a datových sítí, řešení spolehlovsti přenosu. Zde mi pak připadá, že se diplomant odchýlil od požadavku zadání, které požaduje návrh metod pro zajištění spolehlivosti. Většina práce je de facto teoretická část a je kompilačního charakteru. V této oblasti se vyskytuje řada technických nepřesností, které svědčí o prostém převzetí textu bez jisté promyšlenosti. Vzheldem k požadavku zadání není zcela jasná rozsáhlost. Kapitola 3., která má být zaměřena na PLC komunikační kanál se omezuje na popis digitální modulace a kódování. Bohužel není naznačena potřebná souvislost se zadáním a jako takovou ji považuji za nadbytečnou či zbytečně rozsáhlou. Nejsou rovněž jasné souvislosti s možným rušením v uvažovaném datovém kanále. Druhá část práce je věnována vytvořeným skriptům v Matlabu. Tato část je již lépe a účelněji zpracována, ale i zde se vyskytuje řada informací, které při četbě DP budí dojem, že diplomant nemá zcela ujasněno, co vlastně chce řešit a k čemu chce dospět. Je ale možné, že je to dáno poněkud horší schopností vyjádřit podstatu. Toto však může diplomant vhodně osvětlit v rámci obhajoby. Celkově je práce poněkud nevyvážená, velká část je kompilační a vlastní práci, vlastnímu přínosu se diplomant poněkud vyhnul. Výsledky simulací jsou uvedeny, ale není zcela zřetelné, proč zrovna tyto simulace prováděl a co se od nich očekává. Po stránce formální je práce zpracována na přijatelné úrovni, vyskytují se technické nepřesnosti, gramatické chyby, překlepy. Dle mého soudu jsou požadavky zadání převážně splněny a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 32120